Milyonluq cinayətlə bağlı şikayətə RƏSMİ CAVAB - Aralarında Cavid Qurbanovun yaxın qohumu da var (FOTO)
09.01.2025 13:21 3 081
Bəzi sosial media səhifələrində Azərbaycan Respublikasının Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində İlkin Əbülfəz oğlu Babayevin əsassız olaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi və digər şəxslərin məsuliyyətdən kənarda qalması barədə məlumatlar yayılıb. Bununla bağlı İ.Babayevin anası Solmaz Zeynalova sosial mediada müraciət yayıb.
Məsələ ilə bağlı Baş Prokurorluğun Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, çoxsaylı şəxslərin müraciəti əsasında Baş İdarədə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaqı aparılmış, Babayev İlkin Əbülfəz oğlunun qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında Eldar Murad oğlu Muradov, Mobil İsmiəli oğlu Həsənzadə, Allahqulu Qüdrət oğlu Məmmədov və Asəf Elşad oğlu Ağazadə ilə birgə işə düzəltmə, torpaq sənədlərinin hazırlanması, təhsil sənədlərinin tanıdılması və digər adlarla 32 şəxsdən müxtəlif məbləğlərdə olmaqla, ümumilikdə 700 min manatdan artıq məbləğdə, o cümlədən Nahid Rəşid oğlu Şəmşirov ilə cinayət əlaqəsinə girməklə 7 şəxsdən 240 min manatdan artıq pul vəsaitini dələduzluq yolu ilə ələ keçirmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Qeyd edilən əməlləri ilə bağlı İlkin Babayev və digər şəxslərə Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2 (külli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq), 310 (vəzifəli şəxsin səlahiyyətlərini mənimsəmə) və digər maddələri ilə ittiham elan edilib və 27 may 2023-cü il tarixdə cinayət işi baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib. Hazırda məhkəmə baxışı davam etdirilir.
Eyni zamanda Nahid Şəmşirov Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2, 310-cu və digər maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunub, istintaqdan qaçıb gizləndiyinə görə beynəlxalq axtarışa verilib və Binəqədi Rayon Məhkəməsinin müvafiq qərarı ilə barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Əlavə olaraq qeyd edilir ki, Baş İdarədə İlkin Əbülfəz oğlu Babayev barəsində əvvəllər Cinayət Məcəlləsinin 178.2.1, 178.2.2, 178.2.3, 178.2.4 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən, təkrar, öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə və xeyli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq) və digər maddələri 3 cinayət işinin ibtidai istintaqı aparılıb və hər 3 iş aidiyyəti üzrə məhkəmələrə göndərilməklə, onlardan 2-si üzrə ittiham hökmü çıxarılıb, 1-i üzrə isə bəraətverici əsaslar olmadan icraata xitam verilib.
Habelə, İlkin Babayevin Bakı istintaq təcridxanasında saxlanıldığı müddət ərzində Cinayət Məcəlləsinin 317-2.1-ci (istintaq təcridxanasında saxlanılan şəxs tərəfindən qadağan edilmiş əşyaların gəzdirilməsi, saxlanılması və istifadəsi) maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş və həmin iş baxılması üçün aidiyyəti üzrə Sabunçu Rayon Məhkəməsinə göndərilib.
Qeyd edək ki, Nahid Şəmşirov keçmiş deputat, "Azərbaycan Dəmir Yolları" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sabiq sədri, hazırda isə rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Cavid Qurbanovun əmisi oğludur.

В Баку совершено преступление на миллион манатов: среди участников родственник Джавида Гурбанова (ФОТО)
09.01.2025 13:21 2 805
На некоторых страницах в социальных сетях распространилась информация о необоснованном привлечении к уголовной ответственности Илькина Бабаева Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре Азербайджанской Республики (АР) и освобождении от ответственности других лиц. В связи с этим мать И.Бабаева Солмаз Зейналова разместила обращение в социальных сетях.
На основании обращений многочисленных лиц в Главном управлении было возбуждено и расследовано уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса АР. В результате возникли обоснованные подозрения в том, что Илькин Бабаев в составе организованной группы совместно с Эльдаром Мурадовым, Мобилем Гасанзаде, Аллахгулу Мамедовым и Асефом Агазаде путем мошенничества присвоили более 700 000 манатов у 32 лиц под предлогом трудоустройства, оформления земельных документов, признания образовательных документов и прочего, а также более 240 000 манатов у 7 лиц, в преступной связке с Нахидом Шамшировым.
За указанные деяния Илькину Бабаеву и другим лицам предъявлены обвинения по статьям 178.3.2 (мошенничество с причинением крупного ущерба), 310 (присвоение полномочий должностного лица) и другим статьям Уголовного кодекса, и 27 мая 2023 года уголовное дело было направлено в Бакинский суд по тяжким преступлениям. В настоящее время продолжается судебное разбирательство.
Нахид Шамширов также привлечен в качестве обвиняемого по статьям 178.3.2, 310 и другим статьям Уголовного кодекса, объявлен в международный розыск за уклонение от следствия, и решением Бинагадинского районного суда в его отношении избрана мера пресечения в виде заочного ареста.
Было отмечено, что ранее в Главном управлении расследовались три уголовных дела в отношении Илькина Бабаева по статьям 178.2.1, 178.2.2, 178.2.3, 178.2.4 (мошенничество, неоднократно совершенное организованной группой лиц, с использованием служебного положения и причинением значительного ущерба) и другим статьям, все три дела были направлены в соответствующие суды, по двум из них вынесены обвинительные приговоры, по одному делу производство прекращено без оправдательных оснований.
Также Илькин Бабаев был привлечен к уголовной ответственности по статье 317-2.1 (изготовление, хранение, сокрытие, ношение или использование запрещенных предметов лицами, содержащимися в уголовно-исполнительных учреждениях или следственных изоляторах) Уголовного кодекса во время содержания в Бакинском следственном изоляторе, и это дело направлено в Сабунчинский районный суд.
Отметим, что Нахид Шамширов является двоюродным братом бывшего депутата, экс-председателя ЗАО "Азербайджанские железные дороги", ныне заместителя министра цифрового развития и транспорта Джавида Гурбанова.