COVID-19 yoluxmadan illər sonra da beyində qalır - Alimlərdən xəbərdarlıq
Bu barədə Münhen Universitetinin alimlərinin yeni tədqiqatı göstərib. Nəticələr "Cell Host & Microbe" jurnalında dərc edilib.
Bildirilir ki, SARS-CoV-2-nin spayk proteini yoluxmadan dörd il sonraya qədər beyin qişalarında və kəllə sümüyü iliyində qala bilər. Bu isə neyrodegenerativ xəstəliklərin inkişaf riskini əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Bunu süni intellektə əsaslanan innovativ görüntüləmə metodu sayəsində öyrənmək mümkün olub. Yeni metod hüceyrə strukturlarını, metabolitləri və virus proteinlərini 3D formatda göstərməyə kömək edir.
Nəticələr göstərib ki, spayk proteini bu bölgələrdə xüsusilə çox olan ACE2 reseptorları ilə birləşərək sümük iliyində və beyin qişalarında toplanır və illərlə qalır.
Elm adamlarının sözlərinə görə, spayk proteininin davamlı mövcudluğu COVID-19-un nevroloji nəticələri, həmçinin "uzun koronavirus" və neyrodegenerativ xəstəliklərlə əlaqəli ola bilər.
Alimlər hesablayıblar ki, spayk proteininin daimi mövcudluğu beynin qocalmasını sürətləndirə bilər ki, bu da onun normal işinin beş-on il itirilməsinə bərabərdir.
Tədqiqat, həmçinin uzunmüddətli fəsadların riskinin azaldılmasında mRNT peyvəndlərinin effektivliyini təsdiqləyib. Lakin hətta peyvənddən sonra da yoluxma mümkündür. Belə infeksiyalar xroniki beyin iltihabına səbəb ola bilər ki, bu da insult və digər ciddi fəsadların riskini artırır.

Белки COVID-19 годами накапливаются в мозге и костях черепа
Исследователи из Мюнхенского университета имени Гельмгольца установили, что шиповидный белок SARS-CoV-2 может сохраняться в мозговых оболочках и костном мозге черепа в течение четырех лет после заражения, повышая риск нейродегенеративных заболеваний.
Результаты исследования опубликованы в журнале Cell Host & Microbe.
К такому выводу ученые пришли в результате применения инновационного метода визуализации на основе искусственного интеллекта, который позволил исследовать влияние спайкового белка SARS-CoV-2 на мозг. Новый метод помогает отображать в 3D-формате клеточные структуры, метаболиты и вирусные белки.
Исследователи обнаружили, что шиповидный белок вируса может накапливаться и сохраняться в костном мозге и мозговых оболочках черепа, даже спустя годы после перенесенной инфекции COVID-19. Отмечается, что белок-шип связывается с рецепторами ACE2, которых особенно много в этих областях, что делает ткани уязвимыми для долгосрочного воздействия.
Доктор Чжоуи Ронг, первый автор исследования, отметил, что накопление белка-шипа на границах мозга может быть связано с неврологическими последствиями COVID-19, включая "долгий COVID" и нейродегенеративные заболевания. Ученые подсчитали, что постоянное присутствие белка-шипа может ускорять старение мозга, что эквивалентно потере пяти-десяти лет его нормальной работы.
Исследование также подтвердило, что мРНК-вакцины значительно снижают риск долгосрочных последствий, однако не исключают возможность заражения после вакцинации. Такие инфекции могут приводить к хроническому воспалению мозга, повышая риск инсультов и других серьезных осложнений.скачать dle 11.3