Bakıda taksilərin sayına limit qoyuldu: NK-dan mühüm QƏRAR
Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün icazələrin əlavələrinin sayına məhdudiyyətlər tətbiq ediləcək.
Bu barədə Nazirlər Kabineti (NK) yeni qərar qəbul edib.
Belə ki, Konstitusiyanın 119-cu maddəsinin səkkizinci abzasını rəhbər tutaraq, avtomobil nəqliyyatı xidmətlərinin səmərəliliyinin və keyfiyyətinin artırılması, habelə ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə daşımalarda nəqliyyat növləri üzrə sərnişin axınlarının paylanmasının optimallaşdırılması məqsədilə "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2008-ci il 4 iyul tarixli 792 nömrəli Fərmanının 2.1-2-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti qərara alır:
1. Bakı şəhərinin inzibati ərazi vahidi üzrə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün verilən icazələrin əlavələrinin say həddi 25 000 müəyyən edilsin.
2. Taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları fəaliyyəti üçün icazələrin əlavələri Azərbaycan Respublikasının Rəqabət Məcəlləsinə, "Lisenziyalar və icazələr haqqında" və "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanunlarına uyğun olaraq və müraciət zamanı növbəlilik nəzərə alınmaqla verilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Bakı şəhərinin inzibati ərazi vahidi üzrə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları üçün icazələrin əlavələrinin say həddinə dair təkliflərini hər təqvim ili avqustun 1-dək Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
4. Bu Qərar 2025-ci il noyabrın 1-dən qüvvəyə minir və bu Qərarın 1-ci hissəsində qeyd olunan icazələrin əlavələrinin yeni say həddinin müəyyən olunduğu tarixədək qüvvədədir.скачать dle 11.3

В Баку поставлен лимит на количество такси - Постановление Кабмина
Будут применяться ограничения на количество дополнений к разрешениям на перевозку пассажиров легковыми автомобилями такси.
Соответствующее решение принял Кабинет министров Азербайджанской Республики (АР).
В тексте документа говорится:
"Так, руководствуясь восьмым пунктом статьи 119 Конституции АР, в целях повышения эффективности и качества услуг автомобильного транспорта, а также оптимизации распределения пассажиропотока между видами транспорта при перевозках общественным автомобильным транспортом, согласно пункту 2.1-2 указа Президента от 4 июля 2008 года №792 "О применении закона Азербайджанской Республики "Об автомобильном транспорте", Кабмин постановляет:
1. Установить предельное количество приложений к разрешениям на пассажирские перевозки легковыми автомобилями такси по административно-территориальной единице города Баку в размере 25 000 (двадцать пять тысяч).
2. Выдавать дополнения к разрешениям на деятельность по перевозке пассажиров легковыми автомобилями такси в соответствии с Кодексом о конкуренции, законами АР "О лицензиях и разрешениях" и "Об автомобильном транспорте", с учетом очередности при подаче заявлений.
3. Министерству цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики до 1 августа каждого календарного года представлять в Кабинет министров предложения по предельному количеству дополнений к разрешениям на пассажирские перевозки легковыми автомобилями такси по административно-территориальной единице города Баку.
4. Настоящее постановление вступает в силу с 1 ноября 2025 года и действует до даты установления нового предельного количества дополнений к разрешениям, указанных в части 1 настоящего документа".скачать dle 11.3