Azərbaycan Prezidenti: "Biz obyektivlik tələb edirik"
"Qara qutu"ların Braziliyaya göndərilməsi də ondan xəbər verir ki, biz obyektivlik tələb edirik. Mən artıq bu barədə ekipajla vida mərasimindən sonra da demişəm".
Bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev təyyarə qəzasında həlak olan ekipaj heyətinin ailə üzvləri və sağ qalan təyyarə bələdçiləri ilə görüşündə söyləyib.
"Əgər biz ilk dəqiqələrdən və ya saatlardan Rusiya Federasiyası rəsmi dairələri tərəfindən bu faciəni obyektiv araşdırmaq cəhdini görsəydik, onda çox güman ki, "qara qutu"ların Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsi tərəfindən açılmasının həyata keçirilməsinə razılıq verərdik. Biz onilliklər ərzində bu struktur ilə əməkdaşlıq etmişik və fəal əməkdaşlığımız olub. Bu struktur, əsasən, keçmiş SSRİ məkanında təyyarə qəzalarının təhqiqatı ilə məşğul olub. Amma biz işin ört-basdır edilməsi, bunu hansısa quşların və ya qaz balonunun adına çıxmaq cəhdini gördükdə, təbii ki, həm mənim, həm də Azərbaycan ictimaiyyətinin bu strukturun təhqiqatının obyektivliyinə ciddi şübhələri yarandı", - Prezident qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, hazırda "qara qutu"ların şifrəsinin açılması prosesi gedir:
"Əminəm ki, yaxın vaxtlarda biz ilkin nəticələri öyrənəcəyik və hər şey öz yerini tutacaq. Baş verən faciənin bütün mənzərəsi də məlum olacaq. Təbii ki, bu, faciənin tam araşdırılması və onun günahkarlarının cəzalandırılması işində mühüm məqam olacaq".
Xatırladaq ki, dekabrın 25-də Bakıdan Qroznıya uçan AZAL-ın sərnişin təyyarəsi Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Təyyarədə 62 sərnişin və beş ekipaj üzvü olub. Qəza nəticəsində 38 nəfər həlak olub, 29 nəfər sağ qalıb.скачать dle 11.3

Президент Азербайджана: Мы требуем объективности
То, что черные ящики самолета ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) были отправлены в Бразилию, также говорит о том, что мы требуем объективности.
Об этом Президент Азербайджана Ильхам Алиев сказал на встрече с членами семей погибшего в авиакатастрофе экипажа и выжившими бортпроводниками.
"Я уже об этом говорил после церемонии прощания с экипажем: если бы мы с первых же минут или же часов увидели со стороны официальных кругов Российской Федерации попытку объективно расследовать эту трагедию, мы бы, скорее всего, согласились с тем, чтобы расшифровка черных ящиков осуществлялась бы Межгосударственным авиационным комитетом. Мы с этой структурой сотрудничали на протяжении десятилетий, и активно сотрудничали. И эта структура, по существу, занималась расследованием авиакатастроф на пространстве бывшего СССР.
Но когда мы увидели попытку замять это дело, списать это на каких-то птиц или взрыв газового баллона, естественно, сомнения у меня и у азербайджанской общественности в объективности расследования этой структурой были достаточно серьезными", - сказал глава государства.
По словам Президента Азербайджана, сейчас идет расшифровка черных ящиков:
"Уверен, что в ближайшее время мы узнаем предварительный результат, и все встанет на свои места и вся картина произошедшей трагедии будет известна. И это, естественно, будет важным моментом в деле полного расследования этой трагедии и наказания виновных в ней".
Напомним, утром 25 декабря пассажирский самолет типа Embraer 190 авиакомпании AZAL, выполнявший рейс Баку - Грозный №J2-8243, потерпел крушение вблизи казахстанского города Актау. На его борту находились 67 человек, включая 5 членов экипажа (37 граждан Азербайджана, 16 - РФ, 6 - Казахстана, 3 - Кыргызстана). По последним данным, в авиакатастрофе погибли 38 человек, в том числе 3 членов экипажа, включая обоих пилотов.скачать dle 11.3