Azərbaycanda gələn il su təsərrüfatına büdcədən 546 milyon manat xərclənəcək
"2025-ci ildə Azərbaycanda dövlət büdcəsindən su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, fermerlərin suvarma suyu ilə təchizatı və suvarma sahələrinin genişləndirilməsi üçün növbəti ilin dövlət büdcəsindən 546 milyon manat ayrılacaq".
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Baş nazir Əli Əsədov Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında 2025-ci ilin dövlət büdcəsi zərfinin üçüncü oxunuşda müzakirəsi zamanı deyib.
"Su təsərrüfatında yaranmış problemlərin həlli su resurslarının məhdudluğu şəraitində hökumət qarşısında duran ciddi vəzifələrdən biridir. Prezident oktyabrın 10-da "Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya"nı təsdiq edib. Sənəd 2024−2040-cı illəri əhatə etməklə ölkədə su ehtiyatlarının artırılması, su itkilərinin azaldılması, su sahəsində infrastrukturun və idarəetmənin təkmilləşdirilməsi tədbirlərini nəzərdə tutur", - deyə o qeyd edib.скачать dle 11.3

В следующем году на развитие водного хозяйства из бюджета будет выделено 546 млн манатов
В 2025 году из государственного бюджета Азербайджана будет выделено 546 млн манатов на эффективное использование водных ресурсов, обеспечение фермеров водой и расширение орошаемых площадей.
Как сообщает Report, об этом сказал премьер-министр Али Асадов во время обсуждений в третьем чтении пакета госбюджета на 2025 год на пленарном заседании Милли Меджлиса.
По его словам, решение проблем, возникших в водном хозяйстве, является одной из серьезных задач, стоящих перед правительством в условиях ограниченности водных ресурсов: "10 октября Президент утвердил "Национальную стратегию по эффективному использованию водных ресурсов". Документ охватывает 2024-2040 годы и предусматривает меры по увеличению водных ресурсов, сокращению потерь воды, совершенствованию инфраструктуры".скачать dle 11.3