Azərbaycanda ödənişli yoldan istifadə üçün xüsusi kartların satışına başlanılır - VİDEO
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi (AAYDA) Bakı-Quba-Rusiya ilə dövlət sərhədi ödənişli avtomobil yolundan istifadə üçün sürətli keçid kartının satışına başlayır.
Bu barədə AAYDA məlumat yayıb.
Bildirilib ki, sürətli keçid kartını Sumqayıt 2, Quba və Bakı şəhərlərindəki 2,5,6 və 7 saylı "ASAN xidmət" mərkəzlərindən, həmçinin Bakı-Quba-Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi avtomobil yolunun 45-ci kilometrində yerləşən satış məntəqəsindən, eyni zamanda Xudat-Qusar (ödənişli yolun sonuncu məntəqəsi) keçid ödəmə məntəqəsindən əldə etmək mümkündür.
Sürətli keçid kartını əldə etmək üçün vətəndaş şəxsiyyət vəsiqəsini və nəqliyyat vasitəsinin qeydiyyat şəhadətnaməsini təqdim etməlidir.
Sürətli keçid kartı içərisində xüsusi çip yerləşdirilmiş kiçik bir kartdır. Ödənişli yoldan istifadə zamanı, ödəmə keçid məntəqələrində quraşdırılmış xüsusi qurğular bu çipdəki məlumatları avtomatik olaraq oxuyur.
Kartları düzgün istifadə etmək üçün avtomobilin ön alın şüşəsinə kartı qoruyucu lentdən ayıraraq, qeyd olunan standartlar (ön alın şüşəsinin sağ künc hissəsində) əsasında yerləşdirmək kifayətdir.
Sürətli keçid kartının istifadə qaydaları və əlavə məlumatlar üçün www.tollroad.az və ya www.odenisliyol.az saytına müraciət edə bilərsiniz.
Kartın balansını satış məntəqələrində və ya onlayn şəkildə artırmaq mümkündür.
Onlayn balans artırmaq üçün:
1. www.tollroad.az və ya www.odenisliyol.az saytına daxil olun.
2. "Balans artırma" bölməsinə keçid edin.
3. Sürətli keçid kartının alışı zamanı sizə təqdim olunmuş qeydiyyat məlumatlarından istifadə edərək, hesabınıza daxil olun.
4. Bank kartı vasitəsilə ödəniş edin.
Balans artırma və Sürətli keçid kartının satış əməliyyatını yalnız nağdsız şəkildə həyata keçirmək mümkündür.
Sürətli keçid kartının istifadəsi zamanı yaranan çətinlik və ya kart zədələndiyi halda yuxarıda qeyd olunan satış məntəqələrinə və ya aidiyyəti ofislərə yaxınlaşmaq lazımdır.
Bundan əlavə yaranmış çətinliklərlə bağlı dəstək xidməti fəaliyyət göstərir. Xidmətə www.tollroad.az, www.odenisliyol.az veb-saytları üzərindən müraciət edə və ya info@tollroad.az email ünvanına elektron məktubla məlumat vermək olar. Həmçinin *1009 Qaynar xəttinə də müraciət etmək mümkündür.
Qeyd edək ki, 1 ay ərzində Bakı-Quba-Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi ödənişli avtomobil yolundan həm sürətli keçid kartı əldə edərək, eyni zamanda keçid məntəqələrində bank kartı vasitəsi ilə (nağdsız) ödəniş edərək istifadə etmək mümkün olacaq. Qeyd olunan müddət bitdikdən sonra isə ödənişli yoldan yalnız sürətli keçid kartının sahibləri istifadə edə biləcəklər.скачать dle 11.3

Начинается реализация карт для проезда по платной автодороге - ВИДЕО
Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА) начинает продажу проездных карт для использования на платной автомобильной дороге Баку - Губа - граница с Российской Федерацией.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на информацию ГААДА.
Карту можно приобрести в центрах ASAN xidmət в городах Сумгайыт (№2), Губа и Баку (№2, 5, 6 и 7), а также в пункте продаж на 45-м километре автодороги Баку - Губа - граница с РФ и на пункте оплаты Худат-Гусар (последний пункт платной дороги). Для получения карты гражданин должен предъявить удостоверение личности и свидетельство о регистрации транспортного средства.
Проездная карта представляет собой небольшую карточку со встроенным специальным чипом. При использовании платной дороги специальные устройства, установленные на пунктах оплаты, автоматически считывают информацию с этого чипа. Для правильного использования карты достаточно отделить ее от защитной ленты и разместить на лобовом стекле автомобиля в соответствии с указанными стандартами (в правом углу лобового стекла).
Пополнить баланс карты можно в пунктах продаж или онлайн. Для пополнения баланса онлайн необходимо зайти на сайт www.tollroad.az или www.odenisliyol.az, перейти в раздел "Пополнение баланса", войти в свой аккаунт, используя регистрационные данные, предоставленные при покупке карты, и произвести оплату с помощью банковской карты. Операции пополнения баланса и продажи проездных карт можно осуществлять только безналичным способом.
В случае возникновения трудностей при использовании карты или ее повреждения необходимо обратиться в вышеуказанные пункты продаж или соответствующие офисы. Кроме того, функционирует служба поддержки по вопросам, возникающим при использовании карты. Обратиться в службу можно через веб-сайты www.tollroad.az, www.odenisliyol.az, отправив электронное письмо на адрес info@tollroad.az или позвонив на горячую линию *1009.
В течение 1 месяца можно будет пользоваться платной автодорогой Баку - Губа - граница с РФ как с помощью проездной карты, так и оплачивая проезд банковской картой (безналично) на пунктах оплаты. После истечения указанного срока платной дорогой смогут пользоваться только владельцы проездных карт.скачать dle 11.3