İlham Əliyev Olimpiya Stadionunun ərazisində COP29-a hazırlıqla bağlı görülən işlərlə tanış olub (YENİLƏNİB)
17.10.2024 15:57 1 590
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 17-də Bakı Olimpiya Stadionunun ərazisində COP29-a hazırlıqla bağlı görülən işlərlə tanış olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına COP29 məkanının tədbirə hazırlıq vəziyyətinə gətirilməsi barədə məruzə edib.
Qeyd edilib ki, ərazidə icra edilən tikinti-quraşdırma işləri yekun tamamlanma mərhələsindədir. Hazırlıq işlərinin sürətlə davam etdiyi nəzərə alınaraq tədbir məkanının BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına (UNFCCC) tələb olunan tarixdə təhvil verilməsi planlaşdırılır.
Prezident İlham Əliyevə COP29 konfransının ilk günlərində baş tutacaq Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammitinin təşkili istiqamətində atılan addımlar və icra olunan işlərlə bağlı da geniş məlumat verilib.
Dövlətimizin başçısı ərazidə yaradılmış infrastruktur və qurğular, informasiya texnologiyaları və təhlükəsizliyi sahəsində icra olunan tədbirlər, COP29 məkanının enerji ehtiyaclarının yaşıl enerji mənbələrindən qarşılanması üçün tətbiq edilən həllər, iştirakçıların qeydiyyat prosesi və digər sahələrdə görülən işlərlə yaxından tanış olub.
Azərbaycan Prezidentinə COP29 Yaşıl Zonada görülən işlər barədə də geniş məruzə edilib.
Dövlətimizin başçısı Media Mərkəzinə də baxıb. Burada konfrans çərçivəsində media nümayəndələrinin səmərəli işinin təşkili üçün hərtərəfli şərait yaradılır. Bildirilib ki, konfransın işıqlandırılması üçün bu günə qədər ən nüfuzlu qlobal media qurumları da daxil olmaqla çox sayda media nümayəndəsi akkreditasiyadan keçib.
Prezident İlham Əliyev görüləcək işlərlə bağlı tapşırıq və göstərişlərini verib.

Ильхам Алиев ознакомился с ходом работ по подготовке к COP29 (ОБНОВЛЕНО)
17 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с ходом работ по подготовке к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) на территории Бакинского Олимпийского стадиона.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, помощник Президента Анар Алакбаров доложил главе государства о приведении места проведения COP29 в состояние готовности к мероприятию.
Было отмечено, что строительно-монтажные работы на территории находятся на стадии завершения. Учитывая, что подготовительные работы продолжаются высокими темпами, планируется сдать место проведения мероприятия в требуемый в соответствии с Рамочной конвенцией ООН об изменении климата (UNFCCC) срок.
Президенту Ильхаму Алиеву также была предоставлена подробная информация о предпринимаемых шагах и реализуемых работах по организации Саммита мировых лидеров по климатическим действиям, который будет проведен в первые дни конференции COP29.
Глава государства ознакомился с созданными на территории инфраструктурой и сооружениями, принятыми мерами в области информационных технологий и безопасности, решениями, применяемыми для удовлетворения энергетических потребностей площадки COP29 из источников зеленой энергии, процессом регистрации участников и работой, проводимой в других областях.
Кроме того, Президент Азербайджана был подробно проинформирован о работе, проделанной в Зеленой зоне COP29.
Глава государства также осмотрел Медиа-центр. Здесь создаются все условия для организации эффективной работы представителей медиа в рамках конференции. Было сообщено, что на сегодняшний день для освещения конференции аккредитовано большое число представителей СМИ, в том числе самых авторитетных мировых медиаструктур.
Президент Ильхам Алиев дал поручения и указания, связанные с предстоящей работой.