COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti Nyu-York İqlim Həftəsində iştirak edir
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndə heyəti BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasında və Nyu-York İqlim Həftəsində iştirak etmək məqsədilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərində səfərdədir.
Bu barədə COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətindən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, səfər çərçivəsində 26 sentyabr tarixində COP29 Azərbaycan ƏŞ tərəfindən COP29-a hazırlıq istiqamətində təşkilati və əməliyyat məsələlərinə dair üzv dövlətlərin nümayəndələri üçün brifinq təşkil edilib.
Bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29 konfransına intensiv hazırlıq istiqamətində icra edilmiş və planlaşdırılan işlər üzrə məlumatlandırılmanın təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilən tədbirdə BMT-nin bir sıra üzv ölkələrinin nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Brifinqdə geniş təqdimatla çıxış edən COP29 Azərbaycan ƏŞ-nin İdarə Heyətinin sədri və Əməliyyatlar üzrə baş icraçı Nərmin Carçalova COP prosesinin təqviminə daxil edilən başlıca tədbirlər, COP29-un tematik gündəliyi, o cümlədən İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammiti barədə qısaca məlumatlandıraraq tədbir məkanı olan Bakı Stadionunda icra olunan işlərə toxunub.
N.Carçalova hazırlıq prosesinin mühüm hissəsinin Bakı Stadionunda icra olunan tikinti və quraşdırma işləri olduğunu qeyd edərək burada müxtəlif məqsədlər üzrə icra olunan ərazi bölgüsü və müvafiq infrastrukturun qurulması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Əməliyyatların bütün mərhələlərində dayanıqlılıq prinsiplərinin üstün tutulmasını xüsusilə vurğulayan N.Carçalova tədbir məkanında dayanıqlılıq, əlçatanlıq və inklüzivlik tələblərinə tam riayət edildiyini bildirib, stadionda dayanıqlı əməliyyatların təmin edilməsi məqsədilə əlçatan və inklüziv mühitin yaradılması üçün atılan addımları diqqətə çatdırıb, eləcə də ƏŞ-nin əsas dayanıqlılıq hədəf və öhdəlikləri barədə bəhs edib.
Brifinqdə çıxış edən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Konfrans İşləri şöbəsinin direktoru Vasim Mir COP29 konfransının keçirilməsi üçün tələb olunan tədbir məkanının hazırlanması və əməliyyatların qurulması prosesini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Hökumətlərarası Dəstək və Kollektiv Tərəqqi şöbəsinin direktoru Sesiliya Kinutia-Njenga COP29 İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammitinin proqramı və milli bəyanatlar üçün ölkələr tərəfindən müraciət prosesi ətrafında danışıb.
Daha sonra çıxış edən COP29 Azərbaycan ƏŞ-nin Koordinasiya Şurasının üzvləri Şəhla Abbəkirova və İsmayıl İsayev öz növbələrində COP29 zamanı müsbət ziyarətçi təcrübəsi, qeydiyyat və akkreditasiya məsələləri, xüsusi COP29 vizası, media xidmətləri, nəqliyyat sxemləri kimi mövzular ətrafında iştirakçıları məlumatlandırıblar. Bununla yanaşı, COP29-un ilk günlərində baş tutacaq İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammiti ərzində keçiriləcək əsas tədbir və görüşlərin təşkilati tərəflərini təfsir edən Koordinasiya Şurasının üzvləri tədbir zamanı ölkə başçılarının tələb olunan səviyyədə qarşılanması üçün icra edilən işlər və planlar barədə məlumat veriblər.
Brifinq nümayəndə heyətlərini maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələrlə davam edib.скачать dle 11.3

Азербайджанская операционная компания COP29 участвует в Нью-Йоркской климатической неделе
Делегация Азербайджанской операционной компании COP29 находится с визитом в Нью-Йорке, США, для участия в 79-й сессии Генеральной ассамблеи ООН и Нью-Йоркской климатической неделе.
Об этом сообщили в Азербайджанской операционной компании COP29.
В рамках визита 26 сентября Азербайджанская операционная компания COP29 провела брифинг для представителей стран-участниц ООН по организационным и операционным вопросам подготовки к COP29. Мероприятие было организовано с целью информирования о проделанной работе и планах в рамках интенсивной подготовки к конференции COP29, которая пройдет в Баку в ноябре этого года.
Нармин Джарчалова, председатель правления и главный исполнительный директор по операциям Операционной компании COP29 Азербайджана, выступила с обширной презентацией. Она кратко проинформировала о ключевых мероприятиях, включенных в календарь процесса COP, тематической повестке дня COP29, в том числе о Саммите мировых лидеров по климату, а также коснулась работ, проводимых на Бакинском олимпийском стадионе (БОС) - месте проведения мероприятия.
Н.Джарчалова отметила, что важной частью подготовительного процесса являются строительные и монтажные работы, проводимые на БОС. Она подробно рассказала о зонировании территории и создании соответствующей инфраструктуры для различных целей. Особо подчеркнув приоритетность принципов устойчивости на всех этапах операций, Н.Джарчалова заявила, что на месте проведения мероприятия полностью соблюдаются требования устойчивости, доступности и инклюзивности. Она также рассказала об основных целях и обязательствах операционной компании в области устойчивого развития.
"Процесс подготовки места проведения мероприятия и организации операций для проведения конференции COP29 заслуживает высокой оценки", - заявил Васим Мир, директор Департамента конференционного обслуживания Рамочной конвенции ООН об изменении климата.
Сесилия Кинутия-Нженга, директор Департамента межправительственной поддержки и коллективного прогресса Рамочной конвенции ООН об изменении климата, рассказала о программе Саммита мировых лидеров по климату COP29 и процессе подачи заявок странами для национальных заявлений.
Затем выступили члены Координационного совета Азербайджанской операционной компании COP29 Шахла Аббакирова и Исмайыл Исаев. Они проинформировали участников по таким темам, как положительный опыт посетителей во время COP29, вопросы регистрации и аккредитации, специальная виза COP29, медиауслуги, транспортные схемы. Кроме того, члены Координационного совета рассказали об организационных аспектах основных мероприятий и встреч, которые пройдут во время Саммита мировых лидеров по климату в первые дни COP29, а также о проводимой работе и планах по обеспечению приема глав государств на должном уровне во время мероприятия.