COP29 zolaqlarından hansı nəqliyyat vasitələri istifadə edə bilər?
"Report" xəbər verir ki, bu barədə COP29 Əməliyyat Şirkəti Nəqliyyat Departamentinin rəhbəri Orxan Mahmudlu danışıb.
O, COP29 zolaqlarından hansı nəqliyyat vasitələrinin istifadə edə biləcəyinə də aydınlıq gətirib:
"COP29 zolaqları, əslində, avtobus zolaqlarıdır. Həmin zolaqların çəkilməsi onsuz da, nəzərdə tutulmuşdu. Sadəcə, COP29 tədbirinə görə bu proses daha da sürətləndirildi. COP29 zolaqları hansısa meyar və status baxımından avtobus zolaqlarından fərqlənmir.
Cərimələnmə mexanizmi və digər avtomobillərin bu zolaqlardan istifadə etdiyi zaman tətbiq olunan qaydalar eynidir. Bu zolaqlarda noyabr ayından etibarən, COP29 üçün nəzərdə tutulan avtobuslar, xüsusi taksilərin və avtomobillərin istifadəsi nəzərdə tutulur. Həmin zolaqlardan istifadə üçün xüsusi icazə vərəqələri və stikerləri istifadəsi nəzərdə tutulur".скачать dle 11.3

Названо какие транспортные средства смогут пользоваться полосами COP29
На выделенных в период проведения конференции COP29 автомобильных полосах в Баку предусмотрено движение автобусов, специальных такси и автомобилей, предназначенных для указанного мероприятия. Для использования этих полос потребуются специальные разрешения и стикеры.
Как сообщает Report, об этом заявил руководитель Транспортного департамента Операционной компании COP29 Орхан Махмудлу.
"Полосы COP29 на самом деле являются автобусными полосами. Их нанесение изначально планировалось, но из-за проведения COP29 этот процесс был ускорен. Полосы COP29 ничем не отличаются от автобусных полос по каким-либо критериям или статусу", - сказал Махмудлу.
Он также добавил, что механизм штрафов и правила, применяемые при использовании этих полос другими автомобилями, одинаковы.
"Для использования транспорта гостям будет достаточно предъявить аккредитационную карту. Выдача каких-либо специальных карт для этого не предусмотрена", - отметил Махмудлу.скачать dle 11.3