Taliban nümayəndə heyəti məsləhətləşmələr aparmaq üçün Moskvaya gedib
Əfqanıstanın xarici işlər naziri vəzifəsini icra edən Əmir Xan Müttəqinin rəhbərlik etdiyi "Taliban" nümayəndə heyəti Əfqanıstan məsələləri üzrə “Moskva formatı” məsləhətləşmələri üçün Moskvaya səfər edib.
Bu barədə Rusiya KİV-i məlumat yayıb.
Məsləhətləşmələr zamanı iştirakçılar region dövlətləri ilə Kabil arasında siyasi, iqtisadi, terrorla və narkotiklərlə mübarizə sahələrində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi ilə bağlı məsələləri müzakirə edəcəklər.
Qeyd edək ki, format 2017-ci ilin aprelində yaradılıb, orada 10 ölkə - Rusiya, Hindistan, İran, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Çin, Pakistan, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan iştirak edir.скачать dle 11.3

Делегация талибов прибыла в Москву на консультации по Афганистану » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Делегация талибов прибыла в Москву на консультации по Афганистану
Делегация талибов во главе с и.о. министра иностранных дел Афганистана Амиром Ханом Муттаки прибыла в Москву на "московский формат" консультаций по афганской проблематике.
В ходе консультаций, которые станут шестыми по счету, участники обсудят вопросы содействия процессу расширения взаимодействия государств региона с Кабулом в политической, экономической, контртеррористической и антинаркотической областях.
Формат был создан в апреле 2017 году, в нем участвуют 10 стран - Россия, Индия, Иран, Казахстан, Кыргызстан, Китай, Пакистан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан.скачать dle 11.3