Politloq: "Durovun davranışı şübhəlidir"
Pavel Durovun Fransa hakimiyyəti ilə əməkdaşlıq etmək və hüquq-mühafizə orqanlarına telefon nömrələri vermək niyyəti şübhəli görünür.
Median.Az "Izvestiya"ya istinadən xəbər verir ki, bu açıqlama ilə ABŞ Silahlı Qüvvələrinin keçmiş zabiti və politoloq Skott Bennet çıxış edib.
Politoloq şübhələrini onunla əsaslandırıb ki, "Telegram"ın təsisçisi dindirilmə prosesinin heç bir təfərrüatını açıqlamayıb və hazırda harada olduğunu da qeyd etməyib.
"Düşünürəm ki, o, tam səmimi deyildi. O, nə cinayət işi, nə qərar, nə də hələ də ev dustaqlığında olub-olmaması barədə heç nə deməyib. O, bunun kompromis olub-olmadığını açıqlamayıb. O, sadəcə olaraq, bəhanəsini onunla əsaslandırdı ki, guya Fransa hakimiyyətin ondan tələb etdiklərini yerinə yetirir", - deyə Skott Bennet vurğulayıb.
Xatırladaq ki, ötən gün "Telegram"ın həmtəsisçisi Pavel Durov sosial platformanın məxfilik siyasətində yenilənmə edildiyini açıqlayıb.
Məlumatda qeyd olunur ki, bundan sonra "Telegram" mesenceri qaydalarını pozan şəxslərin IP ünvanları və telefon nömrələri əsaslandırılmış hüquqi sorğulara cavab olaraq müvafiq qurumlara açıqlana bilər.скачать dle 11.3

Бывший офицер ВС США счел подозрительным поведение Дурова после ареста во Франции
Решимость Дурова сотрудничать с властями Франции и предоставить правоохранительным органам телефонные номера выглядит подозрительной.
Об этом рассказал в беседе с "Известиями" бывший офицер ВС США Скотт Беннет.
Политолог обосновал свои подозрения тем фактом, что основатель Telegram не изложил никаких подробностей процесса допроса и не написал, где он находится сейчас.
"Думаю, что он не был полностью честным. Он ничего не сказал ни о деле, ни о решении, ни о том, находится ли он до сих пор под домашним арестом. Он не сказал, был ли это компромисс. Он просто начал, как бы, параллельно оправдываться за то, что он якобы сделал то, о чем его просили власти", - заявил эксперт.
Беннет указал, что Дуров признал использование мессенджера Telegram преступниками, но не конкретизировал, был ли это показ детской порнографии, сделки с наркотиками, передача оружия или любая другая неприличная, аморальная, извращенная или незаконная деятельность.
Эксперт отметил, что спецслужбы и правоохранительные органы могут просто напечатать ордера или запросы, назвав их законными, а Telegram согласится их предоставить.скачать dle 11.3