Emmanuel Makron Pavel Durovun saxlanılmasının səbəbini açıqlayıb
"Telegram" mesencerinin həmtəsisçisi Pavel Durovun həbsinin arxasında heç bir siyasi qərar dayanmayıb. Bu, Fransa məhkəmə sisteminin qanun pozuntularına və əməkdaşlıqdan imtinaya cavab olaraq atdığı addımdır".
Bu sözləri Fransa prezidenti Emmanuel Makron "Variety" jurnalına müsahibəsində deyib.
Fransa prezidenti bildirib ki, "Telegram" bəzi digər platformalar kimi dözümsüzlüyün artmasına töhfə verir və ifadə azadlığını qorumaq adı altında demokratiyaya qarşı çıxış edir.
"Rəqəmsal oyunçulardan internetdə hər hansı qeyri-qanuni fəaliyyətə qarşı mübarizədə əməkdaşlıq tələb olunur və bizim məhkəmə sistemimiz qanun pozuntusuna müvafiq reaksiya vermək səlahiyyətindədir. "Telegram"ın həmtəsisçisinin saxlanılması da məhz bununla əlaqədardır", - deyə Emmanuel Makron vurğulayıb.скачать dle 11.3

Эммануэль Макрон назвал причину ареста Павла Дурова в Париже
За арестом сооснователя мессенджера Telegram Павла Дурова не стояло политического решения. Это действия судебной системы Франции в ответ на нарушения закона и отказ сотрудничать.
Об этом заявил президент страны Эммануэль Макрон в интервью журналу Variety.
Французский лидер заявил, что Telegram, как и некоторые другие платформы, способствует росту нетерпимости и работает против демократии под видом защиты свободы выражения мнений.
"Цифровые игроки обязаны сотрудничать в борьбе с любой незаконной деятельностью в интернете, и наша судебная система уполномочена действовать в случаях нарушения. Именно так и произошло, когда основатель Telegram был задержан за отказ сотрудничать", - подчеркнул Макрон.скачать dle 11.3