Ermənistan hökumətinin Azərbaycanla imzaladığı sənədə baxılacağı tarix məlum oldu
Ermənistanın Nazirlər Kabineti Azərbaycanla dövlət sərhədlərinin delimitasiya komissiyalarının birgə işi haqqında əsasnaməni (reqlamenti) sentyabrın 5-dəki iclasda nəzərdən keçirəcək.
-ın Ermənistan mediasına istinadla verdiyi məlumata görə, bu barədə elektron hökumətin saytında məlumat verilib.
Qərar layihəsində qeyd olunur ki, əsasnamə delimitasiya işlərinin təşkilini və müvafiq sənədlərin qəbulunu, dövlət sərhədinin kəsişməsinin protokol-təsvirinin tərtibini, müvafiq miqyaslı delimitasiya xəritəsinin tərtibini, ekspert qruplarının işini nəzərdə tutur. Əsasnamə və onun əsasında qəbul ediləcək sənədlər delimitasiya işlərinin təbii gedişatının təmin edilməsinin hüquqi əsaslarını tamamlayacaq.
Vurğulanır ki, daha sonra sərhədin delimitasiyası üzrə komissiyaların birgə fəaliyyəti haqqında reqlament yaxın vaxtlarda ölkənin əsas qanununa uyğunluğunun yoxlanılması üçün Ermənistanın Konstitusiya Məhkəməsinə göndəriləcək.
Xatırladaq ki, avqustun 30-da Azərbaycan və Ermənistan sərhədin delimitasiyası üzrə komissiyaların birgə fəaliyyəti haqqında müddəanı imzalayıblar.скачать dle 11.3

Стала известна дата рассмотрения правительством Армении подписанного с Азербайджаном документа
Правительство Армении рассмотрит положение (регламент) о совместной работе комиссий по делимитации с Азербайджаном на заседании 5 сентября.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом говорится на сайте электронного правительства.
Как отмечается в проекте решения, положение предполагает организацию работ по делимитации и принятие соответствующих документов, составление протокола-описания пересечения госграницы, составление карты делимитации соответствующего масштаба, работу экспертных групп.
Положение и документы, которые будут приняты на его основе, дополнят правовые основания обеспечения естественного хода работ по делимитации.
Подчеркивается, что затем регламент о совместной деятельности комиссий по делимитации границы в ближайшее время будет направлено в конституционный суд Армении для проверки на предмет соответствия основному закону страны.
Напомним, 30 августа Азербайджан и Армения подписали положение о совместной деятельности комиссий по делимитации границы.скачать dle 11.3