Ermənistanda Azərbaycanla delimitasiya üzrə sənədə baxılacaq tarix BİLİNDİ
Sentyabrın 24-də Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsi Azərbaycanla sərhədin delimitasiyası üzrə komissiyaların birgə fəaliyyəti haqqında reqlamenti nəzərdən keçirəcək.
-ın Ermənistan KİV-ə istinadən xəbərinə görə, bu barədə Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Məlumata görə, məhkəmə Bakı və İrəvan tərəfindən avqustun 30-da imzalanan sənədin Konstitusiyaya uyğunluğunu yoxlamalıdır.
Xatırladaq ki, ötən həftə reqlament Ermənistan hökumətinin iclasında təsdiq edilib. Konstitusiya Məhkəməsində baxıldıqdan və müsbət nəticə verildikdən sonra Milli Məclisdə müzakirəyə çıxarılacaq.
Qeyd edək ki, avqustun 30-da Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi Bakı və İrəvanın sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə komissiyaların birgə fəaliyyəti haqqında Əsasnamə imzaladıqlarını bəyan edib.скачать dle 11.3

Стало известно, когда в Армении рассмотрят документ о делимитации границы с Азербайджаном
Суд должен проверить документ, подписанный 30 августа Ереваном и Баку, на предмет соответствия конституции. На прошлой неделе регламент был одобрен на заседании правительства Армении. После рассмотрения в КС и положительного заключения его обсудит национальное собрание.
МИД Армении 30 августа сообщил о том, что Ереван и Баку подписали положение о совместной деятельности комиссий по делимитации и демаркации границы.
Как отмечается в проекте решения, положение предусматривает организацию работ по делимитации и принятие соответствующих документов, составление протокола-описания пересечения госграницы, составление карты делимитации соответствующего масштаба, работу экспертных групп.
Утверждается, что положение и документы, которые будут приняты на его основе, дополнят правовые основания обеспечения полноценного хода работ по делимитации.