Ermənistan Azərbaycanla imzalanmış delimitasiya ilə bağlı sənədi təsdiqlədi
Ermənistan hökuməti Azərbaycanla sərhəd delimitasiyası komissiyaları haqqında qaydaların ratifikasiyasını təsdiqləyib.
Bu barədə Median.Az Ermənistan mətbuatına istinadən məlumat verir.
Avqustun 30-da İrəvan və Bakı arasında sərhədin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə komissiyaların birgə fəaliyyəti haqqında qaydaların imzalandığı bildirilmişdi.
Qərar layihəsində qeyd olunduğu kimi, qaydalarda delimitasiya işlərinin təşkili və müvafiq sənədlərin qəbulu, dövlət sərhədinin kəsişməsinin protokol-təsvirinin hazırlanması, müvafiq miqyaslı delimitasiya xəritəsinin tərtib edilməsi, ekspert qruplarının işi nəzərdə tutulur.
Bildirilir ki, qaydalar və onun əsasında qəbul ediləcək sənədlər delimitasiya işlərinin tam gedişatının təmin edilməsinin hüquqi əsaslarını tamamlayacaq.
Qeyd edək ki, 30 avqust tarixində imzalanmış sərhəd delimitasiyası komissiyalarının birgə fəaliyyəti haqqında qaydalar (reqlament) yaxın vaxtlarda ölkənin əsas qanununa uyğunluğunun yoxlanılması üçün Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinə göndəriləcək.скачать dle 11.3

Армения одобрила ратификацию положения о комиссиях по делимитации границы с Азербайджаном
Правительство Армении одобрило ратификацию положения о комиссиях по делимитации границы с Азербайджаном.
30 августа МИД Армении сообщил о том, что Ереван и Баку подписали положение о совместной деятельности комиссий по делимитации и демаркации границы.
Как отмечается в проекте решения, положение предусматривает организацию работ по делимитации и принятие соответствующих документов, составление протокола-описания пересечения госграницы, составление карты делимитации соответствующего масштаба, работу экспертных групп.
Утверждается, что положение и документы, которые будут приняты на его основе, дополнят правовые основания обеспечения полноценного хода работ по делимитации.
Отметим, что положение (регламент) о совместной деятельности комиссий по делимитации границы, подписанное 30 августа Арменией и Азербайджаном, в ближайшее время будет направлено в Конституционный суд РА для проверки на предмет соответствия основному закону страны.скачать dle 11.3