DTX və DSX-dən birgə ƏMƏLİYYAT: Dörd nəfər saxlanıldı
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Dövlət Sərhəd Xidmətinin narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı birgə keçirdikləri əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində İran İslam Respublikasının vətəndaşları tərəfindən Azərbaycan ərazisinə qaçaqmalçılıq yolu ilə keçirilmiş külli miqdarda narkotik vasitə aşkar edilərək götürülüb.
-ın məlumatına görə, görülmüş təxirəsalınmaz tədbirlərlə qeyd olunan xarici ölkənin vətəndaşlarının Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu, Pirşağı qəsəbəsində yol kənarındakı yaşıllıq ərazidə gizlətdikləri və ümumilikdə 74 kq 163 q çəkisi olan qurudulmuş marixuananı həmin ərazidən götürüb oradan uzaqlaşarkən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 1982-ci il təvəllüdlü Vəli Mahir oğlu Qasımov, 1988-ci il təvəllüdlü İsgəndər Cəfər oğlu İsgəndərov, 1993-cü il təvəllüdlü Aqşin Yusifəli oğlu Süleymanzadə və vətəndaşlığı olmayan, 1982-ci il təvəllüdlü Çingiz Fakralı oğlu Daşdəmirov cinayət başında yaxalanıblar.
Fakt üzrə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən narkotik vasitələrin qaçaqmalçılığı), 234.4.1 və 234.4.3-cü (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən külli miqdarda narkotik vasitələrin qaçaqmalçılığı) maddələri ilə cinayət işi başlanılıb və adıçəkilən şəxslər cinayət məsuliyyətinə cəlb ediliblər.

Совместная операция СГБ и ГПС: задержаны четыре человека
Служба государственной безопасности (СГБ) и Государственная пограничная служба (ГПС) Азербайджанской Республики (АР) в результате совместных оперативно-разыскных мероприятий по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств обнаружили и изъяли крупную партию наркотиков, незаконно ввезенных на территорию нашей страны гражданами Исламской Республики Иран (ИРИ).
Как сообщает Median.Az, об этом говорится в совместном заявлении двух структур.
Согласно информации, в результате неотложных мер были задержаны с поличным граждане АР Вели Гасымов (1982 г.р.), Искендер Искендеров (1988 г.р.), Агшин Сулейманзаде (1993 г.р.) и лицо без гражданства Чингиз Дашдемиров (1982 г.р.), когда они забирали и пытались унести с территории зеленых насаждений на обочине дороги в поселке Пиршаги Сабунчинского района Баку 74 кг 163 г сушеной марихуаны, спрятанной там гражданами ИРИ.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 206.3.2 (контрабанда группой лиц по предварительному сговору), 234.4.1 и 234.4.3 (незаконные изготовление, производство, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств, психотропных веществ или их прекурсоров, совершенное группой лиц по предварительному сговору или организованной группой, а также в крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, и вышеупомянутые лица привлечены к ответственности.