Çin vətəndaşları il ərzində üç dəfə Azərbaycana vizasız səfər edə bilərlər
Çin vətəndaşları 2024-cü il iyulun 20-dən başlayaraq 2025-ci il iyulun 20-dək bir il ərzində Azərbaycana üç dəfə vizasız səfər edə bilərlər.
Bu barədə "Report"a Dövlət Miqrasiya Xidmətindən bildirilib.
Məlumata görə hər səfərində Çin vətəndaşları Azərbaycanda 30 günədək qala bilərlər.
Vizasız rejim 3 iyul 2024-cü il tarixində qəbul olunmuş “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamə”sinə uyğun həyata keçiriləcək.
Qeyd edilib ki, sözügedən şəxslər Azərbaycan ərazisində 15 gündən artıq müvəqqəti olduqda Miqrasiya Məcəlləsinin tələblərinə müvafiq qaydada olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar.
Müvafiq dövr ərzində 3 dəfədən çox Azərbaycana səyahət etmək və ya ölkədə 30 gündən artıq müddətə qalmaq istəyən Çin vətəndaşları qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada viza əldə etdikdən sonra ölkəyə gələ bilərlər.скачать dle 11.3

Граждане Китая смогут посещать Азербайджан без визы три раза в год
Как сообщили Report в Государственной миграционной службе, они смогут находиться в Азербайджане до 30 дней за один визит.
В то же время, прибывшие в Азербайджан на срок более 15 дней лица должны быть зарегистрированы по месту жительства в соответствии с требованиями Миграционного кодекса.
Граждане Китая, желающие поехать в Азербайджан более 3 раз в течение соответствующего периода или находиться в стране более 30 дней, должны будут подать заявку на визу.
Безвизовый режим вводится в рамках "Совместной декларации об установлении стратегического партнерства между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой", принятой 3 июля 2024 года.