15.05.2024 16:14 1 458
O qeyd edib ki, Azərbaycana daxil olan malayziyalılar üçün də qarşılıqlı vizasız rejimin tənzimlənməsinə yönələn ikitərəfli sazişi yekunlaşdırmağa çalışırlar:
“Anlaşma Memorandumu imzalandıqdan sonra bu, iki ölkə arasında birbaşa uçuşların yolunu açacaq və turistlərin gəlişini artıracaq”, - diplomat qeyd edib.
Səfir Malayziyadan Azərbaycana səfər edən turistlərlə bağlı statistik məlumatları da bölüşüb:
“2021-ci ildə (yanvar-dekabr) Malayziyadan Azərbaycana gələn turistlərin sayı 522 nəfər təşkil etdiyi halda, 2022-ci ilin eyni dövründə bu göstərici 1060-a qədər yüksəlib və bu, 50 faizlik artım deməkdir. 2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında isə Azərbaycana 1 054 malayziyalı turist gəlib”.
Qeyd edək ki, hazırda Malayziyaya səfər edən Azərbaycan vətəndaşları üçün 30 günlük vizasız rejim mövcuddur.
Xatırladaq ki, Azərbaycan vətəndaşları Makedoniya, Monteneqro, Bosniya və Herseqovina, Albaniyaya vizasız gedə bilərlər.

15.05.2024 16:14 1 482
"Рассматриваем возможность завершения работы над двусторонним соглашением о встречном предоставлении безвизового въезда для граждан Малайзии, въезжающих в Азербайджан. Этот меморандум откроет путь для прямых рейсов и увеличит поток туристов между двумя странами", - заявил посол.
Посол также поделился статистикой о туристах, прибывающих из Малайзии в Азербайджан.
"Согласно, статистическим данным число туристов, прибывающих из Малайзии в Азербайджан, увеличилось примерно на 50% - с 522 в 2021 году (январь-декабрь) до 1 060 за аналогичный период 2022 года. С января по июль 2023 года число туристов из Малайзии, прибывших в Азербайджан, уже удвоилось и составило 1 054 человека", - сказал он.
Отметим, что в настоящее время для граждан Азербайджана, посещающих Малайзию, действует 30-дневный безвизовый режим.