KİV: Silahlı dəstələr Qəzza banklarından azı 120 milyon dollar oğurlayıb
Bəziləri Fələstinin radikal HƏMAS hərəkatı tərəfindən dəstəklənən silahlı dəstələr son iki ayda Qəzza zolağının banklarından təxminən 120 milyon ABŞ dolları həcmində nağd pul oğurlayıblar.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Financial Times” qəzeti məlumat yayıb.
Nəşrin əldə etdiyi BMT hesablamalarına görə, HƏMAS tərəfindən qismən dəstəklənən dəstələr Qəzzanın şimalında yerləşən bank kassalarından nağd pulun azı üçdə birini oğurlayıblar. Bildirilir ki, maliyyə qurumları oğurlanmanın qarşısını almaq üçün əvvəlcədən ayrı-ayrı seyfləri beton konstruksiyalarla əhatələndirməklə 240 milyon ABŞ dollarına yaxın vəsaiti qoruya biliblər.
Ən böyük bank qarətləri aprelin 17 və 18-də baş verib. Bundan bir qədər əvvəl Fələstin Bankı filiallarından birinin anbarına beton töküb. Lakin hadisə şahidinin sözlərinə görə, dəstə aprelin 17-də onu partladıb və həmin gün 31 milyon ABŞ dolları oğurlanıb. Aprelin 18-də isə silahlı qruplar təxminən 36 milyon dollarlıq ikinci böyük oğurluğu həyata keçirərək pulun Qəzzada ən yüksək orqanın göstərişi ilə müsadirə edildiyini iddia ediblər.
Qəzet qeyd edir ki, soyğunlar fonunda İsrail rəsmiləri oğurlanmış vəsaitlərin bir hissəsinin HƏMAS yaraqlıları tərəfindən istifadə oluna biləcəyindən narahat olduqlarını bildiriblər. Xatırladılıb ki, İsrail daha əvvəl Qəzza zolağına nağd pul idxalına məhdudiyyətlər qoyub və bu, qıtlığa səbəb olub. İddialara görə, yerli sakinlər Qəzza zolağının mərkəzi hissəsində bankomatdan istifadə etmək üçün pul ödəməli olurlar və orada yalnız bir neçə işlək nağd pul aparatı qalıb.скачать dle 11.3

СМИ: Вооруженные банды украли не менее $120 млн из банков сектора Газа
По оценкам ООН, с которыми ознакомилось издание, частично поддерживаемые ХАМАС бандитские группировки украли не менее трети наличных средств из банковских хранилищ, расположенных на севере Газы. Отмечается, что финансовым организациям удалось сохранить около 240 млн долларов, предварительно обнеся отдельные сейфы с деньгами бетонной конструкцией, чтобы предотвратить их кражу.
Наиболее крупные ограбления банков произошли 17 и 18 апреля. Незадолго до этого Банк Палестины залил бетоном хранилище одного из своих филиалов. Однако, по словам очевидца, 17 апреля банды его взорвали, украв в тот день 31 млн долларов. 18 апреля вооруженные группировки совершили вторую крупную кражу на сумму около 36 млн долларов, заявив, что деньги были "конфискованы по приказу высшей власти в Газе".
На фоне ограблений израильские чиновники выразили обеспокоенность возможным использованием части украденных средств боевиками ХАМАС для ведения подпольной борьбы, указывает FT. Газета напомнила, что ранее Израиль ввел ограничения на импорт наличных средств в сектор Газа, что привело к их дефициту. Как утверждается, местным жителям приходится платить за возможность воспользоваться банкоматом в центральной части сектора Газа, где осталось всего несколько работающих аппаратов для выдачи денег.