16.05.2024 20:07 1 407
Yeni Kaledoniya hakimiyyəti Fransanın Sakit Okeandakı dənizaşırı ərazisinin paytaxtında baş verən iğtişaşlar nəticəsində dəymiş ziyanı ilkin olaraq 150 milyon avro qiymətləndirib.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Yeni Kaledoniyanın Cənub əyalətinin rəhbəri Sonya Bakes Fransanın Baş naziri Qabriel Attala ünvanladığı məktubda bildirib.
O, Fransa hökumətini iğtişaşların nəticələrini aradan qaldırmaq üçün xüsusi fond yaratmağa çağırıb.
Fransa Sahibkarlar Hərəkatının (MEDEF) regional bölməsinin rəhbəri Mimsi Dali bildirib ki, iğtişaşlar region iqtisadiyyatı üçün fəlakətli nəticələrə səbəb ola bilər: “Hazırda bu istiqamətdə heç bir irəliləyiş görmürük. Bu, Yeni Kaledoniya üçün tamamilə misli görünməmiş bir vəziyyətdir”.скачать dle 11.3

В Новой Каледонии ущерб от беспорядков оценивается в 150 млн евро
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом в письме к премьер-министру республики Габриэлю Атталю сообщила глава Южной провинции Новой Каледонии Соня Бакес.
"Первоначальный ущерб <...> оценивается торгово-промышленной палатой в 150 млн евро", - говорится в тексте письма, который Бакес опубликовала в Facebook.
Она призвала правительство республики создать специальный фонд для восстановления.
В свою очередь глава регионального отделения движения предпринимателей Франции (MEDEF) Мимси Дали заявила, что ситуация может обернуться катастрофой для экономики региона. "На данный момент мы не видим никаких улучшений. Это совершенно беспрецедентная ситуация для Новой Каледонии, и в масштабах нашей экономики это катастрофа", - сказала она в эфире телеканала BFM Business.