Azərbaycan XİN-dən fransalı nazirə SƏRT CAVAB
“Fransanın daxili işlər naziri Jerar Darmaninin 16 may 2024-cü il tarixində “France-2” telekanalına müsahibəsində ölkəmizə qarşı, eləcə də Azərbaycanla Yeni Kaledoniyanın müstəqillik liderləri arasında iddia edilən münasibətlərə dair səsləndirdiyi növbəti əsassız fikirləri tamamilə rədd edirik”.
Bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Fransanın daxili işlər naziri Jerar Darmaninin “France-2” telekanalına müsahibəsində Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi iddialara dair şərhində bildirilib.
“İlk növbədə, Fransa tərəfinin Azərbaycana qarşı təhqiramiz ifadələrini bir daha qətiyyətlə pisləyir və ermənilərin kütləvi şəkildə qətlə yetirilməsi kimi qəbuledilməz ittihamlarla Azərbaycana qarşı apardığı qarayaxma kampaniyasını dayandırmağı tələb edirik.
Fransa daxili işlər nazirinin öz ölkəsinin uzun illər həyata keçirdiyi müstəmləkəçilik siyasətinin tərkib hissəsi kimi yerli xalqlara qarşı insanlıq əleyhinə cinayətlər törətməsini, milyonlarla günahsız insanın vəhşicəsinə qətlə yetirilməsi tarixini xatırlaması daha münasib olardı.
Bununla yanaşı, Fransanın daxili işlər naziri Azərbaycanı Yeni Kaledoniyada müstəqillik tərəfdarı etirazları dəstəkləməkdə ittiham etmək əvəzinə, ölkəsinin bu cür etirazlara səbəb olan dənizaşırı bölgələri ilə bağlı uğursuz siyasətinə diqqət yönəltməlidir.
Biz bir daha Fransanı ölkəmizə qarşı əsassız iddiaları dayandırmağa çağırırıq”, - XİN rəsmisi qeyd edib.скачать dle 11.3

МИД Азербайджана ответил на утверждения французского министра
Азербайджан полностью отвергает очередные необоснованные утверждения, высказанные министром внутренних дел Франции Жеральдом Дарманеном в интервью телеканалу France-2 16 мая 2024 года относительно отношений между Азербайджаном и лидерами движения независимости Новой Каледонии.
Об этом говорится в комментарии руководителя пресс-службы Министерства иностранных дел Айхана Гаджизаде.
"Прежде всего мы в очередной раз решительно осуждаем оскорбительные высказывания французской стороны в адрес Азербайджана и требуем прекратить клеветническую кампанию против нашей страны, сопровождающуюся такими недопустимыми обвинениями, как массовое убийство армян. МИД Азербайджана полностью отвергает очередные необоснованные высказывания Жеральда Дарманена в адрес нашей страны относительно предполагаемых отношений между Азербайджаном и лидерами движения за независимость Новой Каледонии.
Уместнее было бы министру внутренних дел Франции вспомнить историю преступлений против человечности, совершаемых на протяжении многих лет против коренных народов в рамках колониальной политики его страны, а также зверские убийства миллионов невинных людей. Наряду с этим, вместо того, чтобы обвинять Азербайджан в поддержке проходящих в Новой Каледонии протестов сторонников независимости, министру внутренних дел Франции следует сосредоточиться на провальной политике своей страны в отношении заморских территорий, которая подпитывает такие протесты. Еще раз призываем Францию прекратить необоснованные претензии в адрес нашей страны", - подчеркнул Айхан Гаджизаде.скачать dle 11.3