XİN: "Fransanın Azərbaycana qarşı təxribatları cavabsız qalmayacaq"
"Fransa tərəfi əmin olmalıdır ki, ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi kampaniya, səsləndirilən nalayiq ifadələr və təxribatlar cavabsız qalmayacaq".
Bunu Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa tərəfinin Azərbaycanı "diktatura" adlandırması məsələsi ilə bağlı yerli medianın sualına cavablandırarkən deyib.
"Fransa tərəfi bu kimi məsuliyyətsiz və qəbuledilməz açıqlamalara görə nəinki üzrxahlıq diləməyib, hətta "Le Point" və digər bu kimi yerli Fransa mətbuatında Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyasını daha da genişləndirib.
Bu ölkənin "demokratiya" pərdəsinə bürünərək Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi kampaniya Fransanın xarici siyasətinin uğursuzluğunun ört-basdır edilməsi cəhdidir.
Bununla yanaşı, dünyaya "demokratiya dərsi" keçməyə çalışan Fransanın beynəlxalq hüquqi pozuntuları, neokolonial siyasəti, irqçilik, diskriminasiya, islamofobia, insan hüquqlarının məhdudlaşdırılması kimi fəaliyyəti hər kəsə məlumdur. Buna görə də, Azərbaycanı "diktatura" adlandırmazdan əvvəl, Fransanın bu fəaliyyətindən dərs çıxarması faydalı olardı.
Fransa tərəfi əmin olmalıdır ki, ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi kampaniya, səsləndirilən nalayiq ifadələr və təxribatlar cavabsız qalmayacaq", - deyə A.Hacızadə qeyd edib.

МИД: Кампания Франции против Азербайджана не останется без ответа
Французская сторона должна знать, что проводимая ею кампания против Азербайджана, ее непристойные заявления и провокации не останутся без ответа.
Об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде, отвечая на вопрос местных СМИ касательно необоснованных заявлений Франции в адрес Азербайджана.
"Французская сторона не только не принесла извинений за подобные безответственные и неприемлемые заявления, но еще больше расширила клеветническую кампанию против Азербайджана в Le Point и других подобных французских СМИ. Кампания этой страны против Азербайджана, окутанная в "демократию", является попыткой скрыть провал внешней политики Франции", - сказал А.Гаджизаде.
Он подчеркнул, что, наряду с этим, всем известна деятельность Франции, стремящейся преподать миру "урок демократии" в виде международных правонарушений, неоколониальной политики, расизма, дискриминации, исламофобии, ограничения прав человека.
"Поэтому, прежде чем называть Азербайджан "диктатурой", Франции было бы полезно извлечь уроки из своей вышеуказанной деятельности. Французская сторона должна знать, что ее кампания против нашей страны, высказанные непристойные заявления и провокации не останутся без ответа", - добавил представитель МИД АР.