Həbsdə ölən sabiq icra başçısının əmlakları ilə bağlı məhkəmə başladı
Ali Məhkəmədə həbsdə koronavirusdan vəfat edən Ağstafanın sabiq icra başçısı Nizaməddin Quliyevin müsadirə edilmiş əmlakları ilə bağlı məhkəmə qərarından verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başlayıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim İlkin Rəcəbovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxsin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Məhkəmənin növbəti iclası martın 6-na təyin edilib.
Qeyd edək ki, mərhum N.Quliyevin hüquqi varisi 615 min manatlıq əmlakın müsadirəsi qərarının ləğv edilməsini istəyir. Sabiq icra başçısının vəfatından sonra onun qardaşı hüquqi varisi qismində tanınıb. Mərhum N.Quliyevin dövlət nəfinə alınmış əmlaklarının siyahısını təqdim edirik:
Goranboy şəhəri, Heydər Əliyev prospekti, 106 ünvanında yerləşən orta bazar dəyəri 330 min manat olan qeyri-yaşayış binası;
Goranboy şəhəri, Heydər Əliyev prospekti, 2 ünvanında yerləşən orta bazar dəyəri 143 min manat olan qeyri-yaşayış binası;
Goranboy şəhəri, V.Bayramov küçəsində yerləşən orta bazar dəyəri 121 min manat olan daha bir qeyri-yaşayış binası;
Goranboy rayonu, Aşağı Ağcakənd kəndində bazar dəyəri 21 min manat olan torpaq sahəsi.
Xatırladaq ki, N.Quliyev 2019-cu ildə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən həbs edilib. Külli miqdarda mənimsəmə, rüşvətalma kimi cinayətlərdə təqsirli bilinən sabiq icra başçısı Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə 8 il 6 ay azadlıqdan məhrum edilib. Hökmə əsasən, üzərinə həbs qoyulmuş əmlaklar müsadirə edilib. N.Quliyevin vəfatından sonra Gəncə Apellyasiya Məhkəməsi əmlaklarını müsadirədən azad edib. Sonradan prokurorun protesti əsasında Ali Məhkəmə qərarın əmlakların müsadirədən azad edilməsi hissəsi ləğv edilib. Gəncə Apellyasiya Məhkəməsi təkrar baxışda əmlakların yenidən müsadirəsinə qərar verib.скачать dle 11.3

Началось судебное заседание по делу скончавшегося в заключении экс-главы ИВ
В Верховном суде началось рассмотрение кассационной жалобы, поданной на решение суда в связи со скончавшимся в заключении бывшим главой Исполнительной власти (ИВ) Агстафинского района Низамеддином Гулиевым.
Как сообщает рravda.az, на процессе под председательством судьи Илькина Раджабова уточнены анкетные данные обвиняемого.
Следующее заседание суда назначено на 6 марта.
Отметим, что правопреемник покойного хочет отменить решение о конфискации имущества на сумму 615 000 манатов. После смерти экс-главы ИВ его брат был признан его правопреемником.
В числе арестованного имущества бывшего главы ИВ, уголовное дело которого было прекращено по решению Гянджинского апелляционного суда, земельный участок площадью 0,08 га рыночной стоимостью 20 800 манатов в селе Ашагы Агджакенд Геранбойского района и три нежилых здания, рыночная стоимость которых оценивается приблизительно в 143 000, 330 395 и 121 000 манатов, расположенные в городе Геранбое.
Напомним, что Н.Гулиев был арестован в результате спецоперации Службы государственной безопасности (СГБ) в 2019 году. Признанный виновным в хищении в крупном размере и взяточничестве Н.Гулиев решением Гянджинского суда по тяжким преступлениям был приговорен к 8 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Согласно приговору, арестованное имущество было конфисковано. После смерти Н.Гулиева Гянджинский апелляционный суд освободил его имущество от конфискации. Впоследствии на основании протеста прокурора Верховный суд отменил часть решения об освобождении имущества от конфискации. Апелляционный суд Гянджи пересмотрел решение о повторной конфискации имущества.скачать dle 11.3