19.02.2024 15:45 2 865
Gürcüstana məxsus “Bank of Georgia” (BoG) Ermənistanın ən böyük banklarından biri olan və əvvəllər separatçı Ruben Vardanyan tərəfindən idarə edilən “Ameriabank”ın səhmlərinin 100%-ni alır.
Bu barədə BoG-un saytında xəbər verilib.
Bildirilir ki, əməliyyatın dəyəri 303,6 milyon dollardır. Razılaşma bitdikdən sonra BoG Ermənistan bankının adını dəyişməyi planlaşdırır.
Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, Qarabağda separatçı rejimdə “dövlət naziri” olmuş Ruben Vardanyan hazırda Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq Təcridxanasında digər separatçılarla birlikdə saxlanılır. Ona qarşı Cinayət Məcəlləsinin 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin və ya qrupların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə) və 318.1-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb. Separatçı milyarder barəsində cinayət işinin istintaqı davam edir.скачать dle 11.3

Кто купил банк, который ранее контролировал Рубен Варданян?
Грузинский Bank of Georgia (BoG) покупает 100% акций армянского Ameriabank, который ранее контролировал сепаратист Рубен Варданян.
Согласно полученным Oxu.Az данным, об этом говорится на сайте BoG.
Отмечается, что стоимость сделки составляет 303,6 млн долларов. После ее завершения BoG планирует переименовать армянский банк.
Напомним, что занимавший "должность" "государственного министра" так называемой "Нагорно-Карабахской Республики" Рубен Варданян в настоящее время содержится в следственном изоляторе Службы государственной безопасности Азербайджана вместе с другими сепаратистами. Ему предъявлены обвинения по статьям 214-1 (финансирование терроризма), 279.3 (создание не предусмотренных законодательством АР вооруженных формирований или групп, а также участие в их создании и деятельности) и 318.1 (пересечение охраняемой государственной границы АР без установленных документов или вне контрольно-пропускного пункта государственной границы) Уголовного кодекса Азербайджана. Следствие по уголовному делу в отношении миллиардера все еще продолжается.скачать dle 11.3