Məhkəmə Ruben Vardanyanla bağlı qərar verib
Qarabağdakı keçmiş qondarma qurumun "dövlət naziri" Ruben Vardanyan barəsində seçilmiş qətimkan tədbirinin müddətinin uzadılması ilə bağlı məhkəmə qərarından verilən şikayətə baxılıb.
APA xəbər verir ki, Bakı Apellyasiya Məhkəməsində keçirilən prosesdə qərar elan edilib.
Qərara əsasən, Ruben Vardanyanın şikayəti təmin edilməyib.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl cinayət işi üzrə istintaqın aparıldığı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti İstintaq Baş İdarəsinin vəsatətinə Səbail Rayon Məhkəməsində baxılıb və onun barəsində həbs qətimkan müddəti daha beş ay uzadılıb.
Qeyd edək ki, Ruben Vardanyan ötən il Qarabağda saxlanılaraq Bakıya gətirilib.
Ona Cinayət Məcəlləsinin 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin və ya qrupların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə) və 318.1-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə ittiham verildiyi məlumdur.
Xatırladaq ki, BBC və digər xarici media qurumları bu yaxınlarda Ruben Vardanyanın müxtəlif ölkələrdə çirkli pulların yuyulması mexanizmləri ilə bağlı və digər əməllərini ifşa edən geniş araşdırma materialları ilə çıxış etmişdilər.

Азербайджанский суд вынес решение в отношении Рубена Варданяна
Рассмотрена жалоба на решение суда о продлении меры пресечения бывшему так называемому "государственному министру" незаконной структуры в Карабахе Рубену Варданяну.
Как сообщает АПА, на процессе в Бакинском апелляционном суде было зачитано решение, согласно которому жалоба Р.Варданяна не была удовлетворена.
Напомним, некоторое время назад ходатайство Главного следственного управления Службы государственной безопасности Азербайджана было рассмотрено в Сабаильском районном суде, в связи с чем срок ареста был продлен еще на пять месяцев.
Рубен Варданян был задержан в Карабахе в прошлом году и доставлен в Баку. Ему предъявлены обвинения по статьям 214-1 (финансирование терроризма), 279.3 (участие в создании и деятельности вооруженных формирований или групп, не предусмотренных законом) и 318.1 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики) Уголовного кодекса АР.
Напомним, ранее BBC и другие зарубежные СМИ выступили с обширными материалами расследования, разоблачающие механизмы отмывания денег Рубена Варданяна и другие его действия в разных странах.