Çin iki həftə ərzində COVID-19 pandemiyasının başlandığını gizlədib
Çinli elm adamları ölümcül koronavirusu ölkə hakimiyyətinin bu məlumatı Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına (ÜST) bildirməsindən iki həftə əvvəl müəyyən ediblər.
Bu barədə ABŞ Səhiyyə Nazirliyinin məlumatında deyilir.
Çinli tədqiqatçı 28 dekabr 2019-cu ildə SARS-CoV-2 strukturunun, demək olar ki, tam ardıcıllığını verilənlər bazasına yükləyib. Bu bazanın ABŞ hökuməti tərəfindən idarə olunduğu məlum olub.
Ekspertlərin fikrincə, bu iki həftə COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə mühüm rol oynaya bilərdi. Bu, təkcə virusun necə yayıldığını müəyyən etməyə deyil, həm də vaksinlərin və qoruyucu vasitələrin vaxtında hazırlanmasına aiddir.
“Bu, Çin hökumətinin yaydığı məlumatların düzgünlüyünə dair nə qədər ehtiyatla yanaşmalı olduğumuzu vurğulayır”, - deyə Fred Hutçinson Xərçəng Araşdırma Mərkəzinin virusoloqu Cessi Blum bildirib.
Nəşr qeyd edib ki, o vaxt Çin səlahiyyətliləri Uhandakı epidemiyanı “mənşəyi naməlum” viruslu pnevmoniya kimi qələmə verib və onun yarandığı topdansatış dəniz məhsulları bazarını həmin vaxt bağlamamışdı.

Китай две недели скрывал начало пандемии COVID-19
Китайские ученые выявили смертельный коронавирус за две недели до того, как власти страны передали эту информацию Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Об этом сообщают данные Минздрава США.
Китайский исследователь загрузил в базу данных почти полную последовательность структуры SARS-CoV-2 28 декабря 2019 года. Об этом стало известно, так как база управляется правительством США.
По мнению экспертов, эти две недели могли сыграть важную роль в борьбе с пандемией COVID-19. Это относится не только к определению путей распространения вируса, но и к своевременной разработке вакцин и средств защиты.
"Это подчеркивает, насколько осторожно мы должны относиться к точности информации, которую обнародовало китайское правительство", - заявил вирусолог онкологического исследовательского центра Фреда Хатчинсона Джесси Блум.
Издание отметило, что в то время власти КНР описали вспышку заболевания в Ухане как вирусную пневмонию "неизвестного происхождения", а оптовый рынок морепродуктов, где она произошла, на тот момент еще не закрыли.