ABŞ: “Qırmızı dənizdə husi hücumlarının hazırlanmasında İran iştirak edib”
Ağ Ev hesab edir ki, İran Yəmən husilərinin (“Ənsar Allah” hərəkatının üzvləri) Qırmızı dənizdə ticarət gəmilərinə hücumlarının hazırlanmasında dərindən iştirak edib.
Bu barədə ABŞ-nin Milli Təhlükəsizlik Şurasının sözçüsü Edrien Uotson bildirib.
Onun sözlərinə görə, Tehran husilərə lazımi kəşfiyyat məlumatını ötürüb.
“Bu, İranın uzunmüddətli maddi dəstəyi və husilərin regionda sabitliyi pozan fəaliyyətini təşviq etməsi ilə uyğundur”, - deyən Uotson baş verənləri kollektiv cavab tələb edən bir çağırış adlandırıb.
“The Wall Street Journal”, öz növbəsində, təhlükəsizlik mənbələrinə istinadən yazır ki, husilər İranın hərbiləşdirilmiş qüvvələrindən təkcə kəşfiyyat məlumatları deyil, həm də silahlar - pilotsuz təyyarələr və raketlər alırlar.
“Husilərin gəmiləri hədəf almaq üçün radar texnologiyası yoxdur. Onların İranın köməyinə ehtiyacı var, yoxsa raketləri, sadəcə, suya düşər”, - nəşrin həmsöhbətlərindən biri bildirib.
İran isə hər hansı əlaqəni inkar edir.
Husilərin sözçüsü deyib ki, onların Tehranın köməyinə ehtiyacı yoxdur:
“Hər şeyi İrana aid etmək qəribədir, sanki onlar dünyanın ən böyük gücüdür. Bizim kəşfiyyat xidmətlərimiz var və ölkəmizə qarşı təcavüz illərində onlar özlərini yaxşı sübut ediblər”, - deyə mənbə vurğulayıb.

США заявили о причастности Ирана к атакам хуситов на суда в Красном море
По словам Уотсона, "это согласуется с долгосрочной материальной поддержкой Ирана и поощрением дестабилизирующих действий хуситов" в регионе. Он назвал происходящее вызовом, "который требует коллективного ответа".
The Wall Street Journal, ссылаясь на источники в сфере безопасности, сообщает, что хуситы получают от иранских военизированных формирований не только разведданные, но и оружие - беспилотники и ракеты.
"У хуситов нет радиолокационной технологии, позволяющей нацеливаться на суда. Им нужна помощь Ирана, без нее ракеты просто упадут в воду", - сказал один из собеседников издания.
Иран отрицает свою причастность. Представитель хуситов сказал, что они не нуждаются в помощи Тегерана: "Странно приписывать все Ирану, как будто они самая могущественная держава в мире. У нас есть разведывательные службы, которые хорошо зарекомендовали себя за годы агрессии против нас".