İlham Əliyev: “Azərbaycanın güclü iqtisadiyyatı müstəqil xarici siyasət kursu həyata keçirməyə imkan yaradır”
24.11.2023 15:33 4 848
“Azərbaycanın güclü iqtisadiyyatı müstəqil xarici siyasət kursu həyata keçirməyə imkan yaradır”.
Azərbaycanın son iyirmi ildəki inkişafının əsas göstəricilərini diqqətə çatdıran dövlətimizin başçısı bildirib:
“Son 20 il ərzində Azərbaycanın ümumi daxili məhsulu dörd dəfə artıb. Büdcə gəlirləri 30 dəfədən, xarici ticarət dövriyyəsi isə 10 dəfədən çox artıb. Azərbaycanın birbaşa xarici borcu hazırda ümumi daxili məhsulun təxminən 10 faizini təşkil edir. Valyuta ehtiyatları birbaşa xarici dövlət borcumuzu 10 dəfə üstələyir, yoxsulluq səviyyəsi təxminən 50 faizdən 5,5 faizə düşüb”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Сильная экономика Азербайджана позволяет проводить независимый внешнеполитический курс
24.11.2023 15:33 4 869
Сильная экономика Азербайджана позволяет проводить независимый внешнеполитический курс.
Информируя об основных показателях развития Азербайджана за последние 20 лет, глава государства сказал: "За последние 20 лет валовой внутренний продукт (ВВП) Азербайджана увеличился в четыре раза. Доходы бюджета возросли более чем в 30, а внешнеторговый оборот - более чем в 10 раз. Внешний долг Азербайджана в настоящее время составляет примерно 10% ВВП. Валютные резервы в 10 раз превышают внешний государственный долг, уровень бедности сократился примерно с 50% до 5,5%".скачать dle 11.3