İlham Əliyev: “Azərbaycanın iqtisadi inkişafının təməlində apardığımız islahatlar dayanır” - VİDEO
“Azərbaycanın iqtisadi inkişafının təməlində, əsasən, tərəfimizdən aparılmış islahatlar dayanır. Biz iqtisadiyyatımızı şaxələndirməyə, neft və qaz sektorundan asılılığı azaltmağa nail olmuşuq. Ancaq neft və qaz sektoru iqtisadiyyatımızın əsas hissəsi olmaqda davam edir”.
Bu il neft hasilatının cüzi aşağı düşməsi səbəbindən Azərbaycanın iqtisadi artımının nisbətən zəif olduğunu vurğulayan dövlətimizin başçısı bildirib:
“Son 20 il ərzində Azərbaycanın ümumi daxili məhsulu (ÜDM) dörd dəfə artıb və bu, çox əhəmiyyətli nailiyyətdir. Bununla yanaşı, biz düşünülmüş sosial siyasət həyata keçirə bilmişik. Son 20 ildə biz yoxsulluq səviyyəsində yaşayan əhalinin sayını təqribən 50 faizdən 5,5 faizə endirə bilmişik. Bu onu nümayiş etdirir ki, enerji layihələrinin həyata keçirilməsi nəticəsində əldə edilmiş sərvət əhalimizin bütün seqmentləri arasında ədalətli bölünüb”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Экономическое развитие Азербайджана обусловлено нашими реформами - ВИДЕО
Экономическое развитие Азербайджана обусловлено нашими реформами. Нам удалось диверсифицировать экономику и снизить зависимость от нефтегазового сектора. Хотя нефтегазовый сектор продолжает оставаться основной частью нашей экономики.
Отметив, что в этом году рост экономики Азербайджана несколько скромнее, что связано с небольшим снижением добычи нефти, глава государства подчеркнул: "За последние 20 лет внутренний валовой продукт Азербайджана вырос более чем в четыре раза. И это было весьма заметным достижением. И в то же время нам удалось провести тщательно продуманную социальную политику. Таким образом, за последние 20 лет мы смогли снизить уровень бедности с 50% до 5,5 %. Это свидетельствует о том, что материальные блага, полученные в результате реализации энергетических проектов, были справедливо распределены между всеми слоями населения нашей страны".скачать dle 11.3