01.02.2021 18:00 2 388
Fevralın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yenidən qurulan 220/110/10 kilovoltluq və yeni tikilən 110/35/10 kilovoltluq “Xırdalan” yarımstansiyalarının açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı “Xırdalan” yarımstansiyasında yaradılan şəraitlə tanış olub.
Məlumat verildi ki, 220/110/10 kilovoltluq “Xırdalan” yarımstansiyası istismar müddətini başa vurduğuna və artan tələbatı qarşılaya bilmədiyinə görə tam yenidən qurulub.
Bakı şəhərinin dairəvi elektrik təchizatı üzrə 60 faizini elektrik enerjisi ilə qidalandıran bu yarımstansiyaya Şirvan şəhərindəki “Cənub” Elektrik Stansiyasından 108 kilometr məsafədə elektrik ötürmə xətti çəkilib. Bu, Mingəçevir şəhərindəki generasiya mənbələrindən asılılığı azaltmağa xidmət etməklə yanaşı, paytaxtın etibarlı və dayanıqlı enerji ilə təmin edilməsində əvəzsiz rol oynayır.
Sonra Prezident İlham Əliyev məsafədən idarəolunan SCADA Dispetçer sistemi vasitəsilə yeni tikilən 110/35/10 kilovoltluq “Xırdalan” yarımstansiyasını işə salıb.
Bildirildi ki, qəzaların qarşısının alınması və istehlakçıların keyfiyyətli və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsində bu stansiya mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Dövlətimizin başçısına yeni SCADA layihəsinin birinci mərhələsinin başa çatması barədə də məlumat verilib.
Qeyd edildi ki, yarımstansiyanın yeni inzibati binasında SCADA idarəetmə sisteminin tam həcmdə ehtiyat dispetçer idarəetmə mərkəzi yaradılıb.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии подстанций "Хырдалан"
1 февраля Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в открытии реконструированной 220/110/10-киловольтной и новой 110/35/10-киловольтной подстанций "Хырдалан".
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства ознакомился с условиями, созданными на подстанции "Хырдалан".
Было сообщено, что 220/110/10-киловольтная подстанция полностью реконструирована в связи с тем, что срок ее эксплуатации истек и она не могла удовлетворять растущие потребности.
К этой подстанции, питающей электроэнергией 60 процентов города Баку по кольцевой системе энергоснабжения, проложена линия электропередачи от электростанции "Южная" в городе Ширване на расстоянии 108 километров. Сокращая зависимость от генерационных источников в городе Мингячевир, это также играет незаменимую роль в надежном и устойчивом обеспечении столицы энергией.
Затем Президент Ильхам Алиев посредством дистанционно управляемой диспетчерской системы SCADA ввел в действие новую 110/35/10-киловольтную подстанцию "Хырдалан".
Было отмечено, что она имеет важное значение для предотвращения аварий и обеспечения потребителей качественной и бесперебойной электроэнергией.
Глава государства также был проинформирован о завершении первого этапа нового проекта SCADA.
Кроме того, в новом административном здании подстанции создан полнообъемный резервный диспетчерский центр управления системы SCADA.скачать dle 11.3