İlham Əliyev: “Hazırda postpandemiya dövrünə hazırlaşırıq”
Biz hazırda postpandemiya dövrünə hazırlaşırıq. Əlbəttə ki, peyvənd icad olunandan sonra artıq biz deyə bilərik ki, bu dövr arxada qalıbdır. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan peyvəndin ölkəmizə gətirilməsi ilə əlaqədar bir neçə şirkətlə danışıqlar aparır. Əlbəttə ki, əldə ediləcək peyvənd bütün sınaq mərhələlərindən keçməlidir və eyni zamanda, beynəlxalq sertifikatlar almalıdır. Daha sonra peyvənd Azərbaycana gətiriləcək və əminəm ki, ondan sonra biz normal, adi həyata qayıda bilərik, o cümlədən təhsil sahəsində ənənəvi tədris prosesi bərpa olunacaq.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirləri Prezident İlham Əliyev yeni dərs ilinin başlanması və Bilik Günü münasibətilə müraciətində deyib.
“Biz pandemiyanın fəsadlarına, iqtisadi tənəzzülə, neft gəlirlərimizin azalmasına baxmayaraq, məktəb tikintisini, ali məktəblərin tikintisini davam etdirdik, eyni zamanda, bir dənə də sosial layihə ixtisar edilməmişdir. Bildiyiniz kimi, biz keçən il və bu il vətəndaşlara böyük sosial paket təqdim etdik. Bu il 5 milyona yaxın Azərbaycan vətəndaşı dövlət tərəfindən dəstəkləndi və bu dəstək bu gün də davam etdirilir”, - deyə dövlətimizin başçısı qeyd edib.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев: В настоящее время Азербайджан готовится к постпандемическому периоду
В настоящее время мы готовимся к постпандемическому периоду. Конечно, после того, как будет изобретена вакцина, мы уже сможем сказать, что нынешний период остался позади. Как вам известно, Азербайджан ведет переговоры с несколькими компаниями в связи с поставкой в нашу страну вакцины. Конечно, поставленная вакцина должна пройти все стадии испытаний и получить международные сертификаты. Затем она будет доставлена в Азербайджан, и уверен, что после этого мы сможем вернуться к нормальной, обычной жизни, в том числе будет восстановлен традиционный учебный процесс в сфере образования.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом Президент Ильхам Алиев сказал в обращении по случаю начала нового учебного года и Дня знаний.
"Несмотря на последствия пандемии, экономический спад, сокращение нефтяных доходов, мы продолжаем строительство школ, вузов, в то же время не сокращен ни один социальный проект. Как вам известно, в прошлом и нынешнем году мы предоставили гражданам большой социальный пакет. В этом году государство оказало поддержку около 5 млн. граждан Азербайджана, и она продолжается и сегодня", - отметил Ильхам Алиев.скачать dle 11.3