XİN: “Dünya ictimaiyyəti növbəti dəfə Ermənistanın işğalçı siyasətini rədd etdi”
“Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində martın 31-də işğalçı dövlət tərəfindən keçirilən qondarma seçkilər beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qətiyyətlə pisləndi və rədd edildi”.
Bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Mətbuat Xidmətinin yaydığı məlumatda bildirilir.
Məlumatda qeyd olunur ki, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa İttifaqı, NATO, Türk Şurası, GUAM, Avropa Parlamenti, TÜRKPA, eləcə də ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri, habelə çoxsaylı dövlətlər bu qondarma seçkilərin və onların nəticələrinin qanunsuz olduğunu bəyan etdilər.
“BMT-dən sonra ikinci böyük siyasi platforma olan və 120 ölkəni sıralarında birləşdirən Qoşulmama Hərəkatı, eləcə də çoxsaylı digər təşkilat və dövlətlərin bu sırada yer alması bütün dünya ictimaiyyətinin Ermənistan Respublikasının işğalçı siyasətini və onun nəticələrini rədd etdiyini növbəti dəfə açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Bir daha vurğulayırıq ki, Dağlıq Qarabağda seçkilər yalnız Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası çərçivəsində və bölgənin bütün əhalisinin iştirakı ilə keçirilə bilər. Hər hansı seçkinin keçirilməsi yalnız erməni işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasından, bu torpaqlardan didərgin salınmış azərbaycanlı əhalinin öz doğma yerlərinə qayıtmasından, həmçinin bölgənin erməni və azərbaycanlı icmaları arasında dialoq və əməkdaşlığın bərpasından sonra mümkün olacaq”, - deyə XİN-in məlumatında bildirilir.скачать dle 11.3

МИД: Выборы в Нагорном Карабахе могут быть проведены только с участием всего населения региона
Международные организации, в том числе Движение неприсоединения, Организация исламского сотрудничества, Европейский союз, НАТО, Тюркский совет, ГУАМ, Европарламент, ТюркПА, а также сопредседатели Минской группы ОБСЕ, многие государства заявили о незаконности так называемых "выборов" в Нагорно-Карабахском регионе Азербайджана и их итогов.
Как сообщили в пресс-службе МИД Азербайджана, присутствие в этом списке Движения неприсоединения, являющегося второй крупной политической платформой после ООН и объединяющего 120 стран, а также многих других организаций и государств в очередной раз открыто свидетельствует о том, что вся мировая общественность отвергает оккупационную политику Армении и ее результаты.
"Еще раз подчеркиваем, что так называемые "выборы" в Нагорно-Карабахском регионе Азербайджана могут быть проведены только в рамках Конституции Азербайджанской Республики и с участием всего населения региона. Проведение каких-либо выборов будет возможно только после вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана, возвращения на родные земли изгнанного с них азербайджанского населения, а также возобновления диалога и сотрудничества между армянской и азербайджанской общинами региона", - говорится в сообщении.