Türkiyədən çağırış: “Dağlıq Qarabağda keçiriləcək seçkiləri boykot edin!”
Türkiyə ATƏT Minsk Qrupunu və bütün beynəlxalq təşkilatları Ermənistanın Dağlıq Qarabağdakı qanunsuz prezident və parlament seçkiləri keçirməsini boykot etməyə çağırıb.
Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyindən APA-ya verilən açıqlamada bildirilir ki, Ermənistanın işğalı altında olan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində 2020-ci il martın 31-də keçirilməsi nəzərdə tutulan prezident və parlament seçkiləri Dağlıq Qarabağdakı mövcud qeyri-qanuni vəziyyətin qanuniləşdirilməsi üçün göstərilən birtərəfli cəhdlərin təzahürüdür:
“Bu addım beynəlxalq hüququn, o cümlədən, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin və ATƏT prinsiplərinin açıq-aşkar pozulmasıdır”.
Açıqlamada daha sonra qeyd olunub ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllini tapmaq üçün ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində mərhələli danışıqlarının davam etdiyi bir vaxtda işğal olunmuş ərazilərdə qondarma seçkilərin təşkili sülh yolunu və eləcə də, davamlı sabitliyi sarsıdan bir təşəbbüsdür:
“Dünya ictimaiyyətini, beynəlxalq qurumları, o cümlədən, ATƏT-in Minsk Qrupunu bu seçkini tanımamağa dəvət edirik.
Türkiyə Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün pozulmasını təşkil edəcək bu qeyri-qanuni seçkiləri rədd edir. Türkiyə ATƏT-in Minsk Qrupunun üzvü olaraq, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə ədalətli həll yolunun tapılması istiqamətindəki cəhdləri dəstəkləməyə davam edəcək”.скачать dle 11.3

Турция призвала к бойкоту т. н. "выборов" в оккупированном Арменией Нагорном Карабахе
Официальная Анкара призвала Минскую группу (МГ) ОБСЕ и все международные организации бойкотировать незаконные так называемые "президентские и парламентские выборы", которые намерена провести Армения в оккупированном Нагорно-Карабахском регионе Азербайджана.
Как сообщили АПА в МИД Турции, запланированные на 31 марта 2020 года так называемые "президентские и парламентские выборы" являются односторонней попыткой узаконить нынешнюю ситуацию в этом регионе.
"Этот шаг является открытым нарушением международного права, в том числе резолюций Совета Безопасности ООН и принципов ОБСЕ", - говорится в заявлении.
Отмечается, что проведение так называемых "выборов" на оккупированных территориях в то время, как в рамках МГ ОБСЕ продолжаются поэтапные переговоры по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, направлено на подрыв мирного процесса и стабильности.
"Призываем мировую общественность, международные организации, в том числе Минскую группу ОБСЕ, не признавать эти так называемые "выборы", которые Анкара отвергает. Турция как член Минской группы ОБСЕ, будет и в дальнейшем поддерживать попытки поиска справедливого решения нагорно-карабахского конфликта", - говорится в заявлении.скачать dle 11.3