Bakıya “Dünyanın xilaskar şəhəri” adı verilməlidir - TƏKLİF
İkinci Dünya Müharibəsində Azərbaycan, Bakı nefti olmasaydı, bu gün dünyanın xəritəsi də fərqli olacaqdı.
Bunu oxu.az-a açıqlamasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunun direktor müavini, professor Cəbi Bəhramov deyib.
Tarixçi Azərbaycanın faşizm üzərində qələbəyə verdiyi töhfədən danışarkən bildirib ki, Həmzə Sadıqov adlı azərbaycanlı zabit alman general Rozenberqi əsir alıb.
C.Bəhramov onu da xatırladıb ki, Berlinə ilk dəfə Azərbaycan diviziyası – Taqonroq diviziyası daxil olub.
O, qələbə bayrağının Reyxstaqın günbəzinə sancan şəxsin də azərbaycanlı Mirzə Hüseynov olduğunu bildirib:
“Bununla bağlı yeni faktlar aşkarlamışıq. Bunun üzərində tədqiqat işlərini aparırıq. Mirzə Hüseynovu öldürən polkovnik Nikolayev Mirzə Hüseynovun müavini Şahbaz Hüseynov tərəfindən məhv edilib.
Şahbaz Hüseynovu buna görə həbs edib Sibirə göndəriblər. Amma ulu öndər Heydər Əliyev Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsində olarkən məsələni araşdırır. Görür ki, Şahbaz Hüseynov haqsız olaraq həbs edilib və Sibirə göndərilib. Ulu öndər Heydər Əliyev təqdimat yazdıqdan sonra Şahbaz Hüseynov azad edilir”.
Professor vurğulayıb ki, Azərbaycan İkinci Dünya Müharibəsində xəyanət yolunu tutmayıb.
“Məhz Azərbaycanın sayəsində bütün dünya faşizmdən xilas olub. Bakıya isə “Qəhrəman şəhər” adı verilməyib. Heç verməsinlər. Əslində, Bakı üçün “Qəhrəman şəhər” adı azdır. Bakıya “Dünyanın xilaskar şəhəri” adı verilməlidir”.
Xatırladaq ki, oktyabrın 11-də Türkmənistanın paytaxtı Aşqabadda MDB Dövlət Başçıları Şurasının məhdud tərkibdə iclasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxış edib.
Ölkə başçısı faşizm üzərində ümumi qələbəyə Azərbaycan layiqli töhfə verdiyini vurğulayıb.
Prezident bildirib ki, ən dağıdıcı, qanlı müharibənin ön və arxa cəbhələrində xalqlarımız gələcək nəsillər üçün nümunə olan qəhrəmanlıq və igidlik göstəriblər.
“Azərbaycanın 600 mindən çox oğlu və qızı Böyük Vətən müharibəsi cəbhələrində döyüşüb, onların yarısı ümumi qələbəmiz uğrunda canlarından keçib. Müharibə illərində göstərdikləri igidliyə görə Azərbaycanın 130-dan çox nümayəndəsi Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülüb, 170 mindən çox əsgər və zabitimiz müxtəlif orden və medallarla təltif edilib.
Azərbaycan bütün ölkəni yanacaqla təmin edib. Cəbhə üçün çox zəruri olan neftin 70 faizdən çoxu, benzinin 80 faizi, motor yağlarının 90 faizi Azərbaycanın payına düşürdü. Bunlar olmasaydı, sovet ordusu düşmənə qalib gələ bilməzdi”, - deyə Prezident əlavə edib.

Историк: Баку достоин называться городом-освободителем мира
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сказал заместитель директора Института истории Национальной академии наук Азербайджана профессор Джаби Бахрамов.
Рассказывая о вкладе Азербайджана в победу над фашизмом, историк отметил, что офицер-азербайджанец Гамза Садыгов взял в плен немецкого генерала Розенберга.
Д.Бахрамов напомнил, что первой дивизией, которая вошла в Берлин, была азербайджанская, а первым, кто водрузил знамя победы над Рейхстагом, был азербайджанец Мирза Гусейнов.
"Мы провели исследования по этому поводу и обнаружили новые факты. Полковник Николаев, убивший Мирзу Гусейнова, был уничтожен его заместителем Шахбазом Гусейновым.
Из-за этого Шахбаза Гусейнова сослали в Сибирь. Общенациональный лидер Гейдар Алиев, в то время работавший в Комитете государственной безопасности, расследовал этот вопрос. Как выяснилось, Гусейнова наказали несправедливо, и после представления Гейдара Алиева его освободили", - рассказал профессор.
Д.Бахрамов подчеркнул, что Азербайджан во Второй мировой войне не встал на путь предательства.
"Именно благодаря Азербайджану весь мир был освобожден от фашизма, а Баку не получил звания города-героя. Но на самом деле такой статус для Баку - это мало. Ему должен быть присвоен статус города-освободителя мира", - отметил историк.
Напомним, 11 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на заседании Совета глав государств СНГ в узком составе.
Президент подчеркнул, что Азербайджан внес достойный вклад в общую победу над фашизмом.
"Более 600 тысяч сынов и дочерей Азербайджана сражались на фронтах Великой Отечественной войны, половина из них отдала свою жизнь за нашу общую победу. За отвагу, проявленную в годы войны, более 130 представителей Азербайджана были удостоены звания Героя Советского Союза. Свыше 170 тысяч наших солдат и офицеров награждены различными орденами и медалями. Азербайджан обеспечил всю страну топливом. Более 70% нефти, 80% бензина, 90% моторных масел, столь необходимых для фронта, приходились на долю Азербайджана. Без этого Советская армия не смогла бы победить врага", - сказал Ильхам Алиев.