Bakıda COP29 çərçivəsində Enerji keçidi üzrə İnvestisiya Forumu keçiriləcək » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Bakıda COP29 çərçivəsində Enerji keçidi üzrə İnvestisiya Forumu keçiriləcək
Bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində noyabrın 15-16-da paytaxtda Mərkəzi Asiyada Enerji keçidi üzrə ilk İnvestisiya Forumu keçiriləcək.
Məlumata görə, tədbirin təşkilatçısı nazirlik, eləcə də qurumun yanında Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyidir (IRENA).
Forum, iqlimlə bağlı maliyyələşmənin əsas prioritet istiqamət olduğu nəzərə alınmaqla, bu sahədə ambisiyaların artırılmasına və praktiki tədbirlərin həyata keçirilməsinə dəstək məqsədini daşıyır.
IRENA-nın baş direktoru Françesko la Kamera deyib: "Lazımi investisiyaların cəlb edilməsində ciddi çətinliklərlə üzləşməsinə baxmayaraq, Mərkəzi Asiya bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin inkişafı üçün böyük potensiala malikdir. COP29 çərçivəsində enerji keçidinə dair Bakıda keçiriləcək İnvestisiya Forumu sərmayələrlə bağlı maneələri aradan qaldırmaq, maraqlı tərəflərin fəaliyyətlərini əlaqələndirmək və dünyanın diqqətini bu bölgədən olan layihələrə cəlb etmək üçün xüsusi olaraq hazırlanıb".
COP29-un prezidenti Muxtar Babayev əlavə edib: "Azərbaycan yaşıl enerji keçidinə sadiqdir və hazırda bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində qonşu Mərkəzi Asiya ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq qurulub. Enerji sistemlərinin birləşdirilməsi haqqında Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın energetika nazirləri arasında əldə edilmiş razılıq kimi təşəbbüslər bu əməkdaşlığın sübutdur. Biz inanırıq ki, dünya bu ilin noyabrında Bakıda bir araya gələndə COP29 tədbiri gənclərin, bərpa olunan enerji potensialının və canlı iqtisadiyyatın köməyi ilə Mərkəzi Asiyanın yaşıl və ədalətli inkişaf yolunda irəliləməsi üçün tramplin rolunu oynaya və bu yolu davam etdirmək üçün lazımi investisiyaları cəlb edə bilər".
İkigünlük forumda Mərkəzi Asiyadakı bərpa olunan enerji keçidi layihələrinə investisiya yatırımlarının təşviqi məqsədilə dünya və region üzrə maraqlı tərəflər bir araya gələcək. Forum BƏƏ-nin COP28-də əldə etdiyi konsensus nəticələrini irəlilətmək üçün bərpa olunan enerjinin inkişafını təşviq etmək və enerjiyə keçidlə əlaqəli texnologiyalara investisiyaların artırılması imkanları ilə bağlı hökumətlər, maliyyə institutları, investorlar, layihənin icraçı tərəfdaşları, layihə tərtibatçıları (developerlər) və digər əsas maraqlı tərəflər arasında geniş dialoqun təşkili üzrə platforma təmin edəcək. Burada həmçinin ikitərəfli sessiyalar üçün imkanlar və qlobal investorlara, maraqlı tərəflərə regionun bərpa olunan enerji layihələrini nümayiş etdirəcək sərgi sahəsi təqdim olunacaq.скачать dle 11.3

В Баку в рамках COP29 пройдет Инвестиционный форум по энергетическому переходу » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Баку в рамках COP29 пройдет Инвестиционный форум по энергетическому переходу
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдет в Баку в ноябре этого года, 15-16 ноября состоится первый Инвестиционный форум по энергетическому переходу стран Центральной Азии.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Министерство энергетики.
Организаторами мероприятия являются Минэнерго и Международное агентство по возобновляемым источникам энергии (IRENA).
В ходе двухдневного форума заинтересованные стороны со всего мира и региона соберутся вместе с целью продвижения инвестиций в проекты по возобновляемому энергетическому переходу в Центральной Азии.
Генеральный директор IRENA Франческо Ла Камера сказал, что несмотря на серьезные трудности в привлечении необходимых инвестиций, Центральная Азия обладает большим потенциалом для развития использования возобновляемых источников энергии:
"Инвестиционный форум по энергетическому переходу, который пройдет в Баку в рамках COP29, специально разработан для устранения барьеров, связанных с инвестициями, координации действий заинтересованных сторон и привлечения внимания мира к проектам из этого региона".
Президент COP29 Мухтар Бабаев выразил надежду, что конференция COP29 сможет стать трамплином для продвижения Центральной Азии по пути зеленого и справедливого развития за счет молодежи, потенциала возобновляемой энергии и живой экономики, а также привлечь необходимые инвестиции для продолжения этого пути.
"Форум по инвестициям в энергетический переход станет продуктивной платформой, которая укрепит партнерство в области зеленой энергии со странами Центральной Азии, привлечет интерес инвесторов и энергетических компаний и ускорит реализацию совместных проектов", - сказал министр энергетики Парвиз Шахбазов.скачать dle 11.3