İsrail və Livanın "Hizbullah" hərəkatı arasında 2024-cü ilin noyabr ayının sonunda qüvvəyə minən atəşkəs rejiminin uzadılması gözlənilir.
Bu barədə "Bloomberg" agentliyi Livan, İsrail və Fransa mənbələrinə istinadən məlumat verib.
Bildirilir ki, "Hizbullah" və İsrail atəşkəs rejiminin ilkin şərtlərinin yerinə yetirilməsi üçün daha çox vaxta ehtiyac duyur və hərbi əməliyyatları bərpa etmək niyyətində deyillər.
Yüksək rütbəli israilli diplomatın bildirdiyinə görə, tərəflər münaqişənin yenidən başlanmasının qarşısını almaq üçün yanvarın 27-də başa çatan atəşkəs müddətinin uzadılmasını müzakirə edirlər. İsrail və Livan arasında diplomatik əlaqələr olmadığından, onlar vasitəçilərsiz danışıqlar apara bilmirlər, buna görə də nizamlamada Fransa nümayəndələri də iştirak edirlər.
Qeyd olunur ki, Livanda atəşkəs rejimi noyabrdan qorunub saxlansa da, "Hizbullah" və İsrail bir-birlərini onun şərtlərini pozmaqda ittiham edirlər.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin noyabrında qüvvəyə minən atəşkəs sazişi BMT sülhməramlılarının dəstəyi ilə cənub sərhədi boyunca Livan ordusunun yerləşdirilməsini və "Hizbullah" silahlı birləşmələrinin Litani çayının arxasına çəkilməsini nəzərdə tutur. Öz növbəsində İsrail 60 günə qədər müddətdə quru əməliyyatı apardığı Livanın cənubundan öz qoşunlarını çıxarmalıdır. Yanvarın 21-də Livan Prezidenti general Cozef Aun xatırladıb ki, İsrail ordusu bu sazişə əsasən, yanvarın 27-də başa çatan müəyyən edilmiş müddətdə onun ölkəsinin cənub rayonlarını tərk etməlidir.

Соглашение об установлении режима прекращения огня в Ливане между ливанским шиитским движением "Хезболла" и Израилем, которое истекает на следующей неделе, вероятно, будет продлено.
Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
"Хезболла" и Израилю, по словам ливанских, израильских и французских чиновников, нужно больше времени для выполнения первоначальных условий установленного в конце ноября режима прекращения огня и военные действия они возобновлять не намерены. Как утверждает высокопоставленный израильский дипломат, стороны обсуждают продление срока перемирия, истекающего 27 января, чтобы не допустить возобновления конфликта. Поскольку Израиль и Ливан не имеют дипломатических отношений, вести переговоры без посредников они не могут, поэтому в урегулировании участвуют представители Ливана, Израиля и Франции.
Как пишет агентство, хотя режим прекращения огня в Ливане сохраняется с ноября, "Хезболла" и Израиль обвиняют друг друга в нарушении его условий.
Соглашение о перемирии, вступившее в силу 27 ноября 2024 года, предусматривает размещение ливанской армии вдоль южной границы при поддержке миротворцев ООН и отвод вооруженных формирований "Хезболла" за реку Литани. В свою очередь Израиль должен вывести в период до 60 дней свои войска с юга Ливана, где они проводили наземную операцию. 21 января президент Ливана генерал Джозеф Аун напомнил, что армия Израиля в соответствии с этим соглашением должна покинуть южные районы его страны "в установленный срок", истекающий 27 января.