Danimarka Arktik ərazilər üzrə Trampla dialoqa hazır olduğunu təsdiqlədi » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Danimarka Arktik ərazilər üzrə Trampla dialoqa hazır olduğunu təsdiqlədi
Danimarka hökuməti Arktik ərazilər üzrə ABŞ-nin yeni administrasiyası ilə dialoqa hazır olduğunu təsdiqləyib.
-ın "Reuters"ə istinadla verdiyi məlumata görə, bunu Danimarka Xarici İşlər naziri Lars Lökke Rasmussen Yerusəlimdə keçirilən mətbuat konfransında bildirib.
"Amerikalıların Arktikadakı təhlükəsizlik vəziyyəti ilə bağlı müəyyən narahatlıqları var və Danimarka tərəfi də bu narahatlığı bölüşür. Buna görə də (Danimarka) Qrenlandiya ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində Vaşinqton tərəfinin qanuni maraqlarının təmin edilməsi məqsədilə ABŞ-nin yeni seçilmiş Prezidenti Donald Trampla danışıqları davam etdirməyə hazırdır", - deyə krallığın XİN başçısı bəyan edib.
Xatırladaq ki, yanvarın 7-də Tramp bəyan edib ki, Çin və Rusiya təhdidlərindən qorunmaq üçün Qrenlandiya ABŞ-nin tərkibinə daxil olmalıdır. Hələ 2019-cu ildə ilk prezidentlik müddətində o, ABŞ-nin Danimarkanın tərkibində və geniş muxtariyyət hüquqlarına malik olan Qrenlandiyanı ala biləcəyini söyləmişdi.скачать dle 11.3

Правительство Дании подтвердило готовность к диалогу с новой администрацией США по арктическим территориям.
Об этом заявил министр иностранных дел Дании Ларс Лёкке Расмуссен на пресс-конференции в Иерусалиме.
"У американцев есть определенная обеспокоенность по поводу ситуации с безопасностью в Арктике, которую разделяет и датская сторона", - приводит слова главы МИД королевства агентство Reuters. "Поэтому [Дания] в тесном взаимодействии с Гренландией готова продолжить переговоры с избранным президентом США Дональдом Трампом с целью обеспечения законных интересов американской стороны", - сказал министр.
7 января Трамп заявил, что Гренландия должна войти в состав США для защиты от китайской и российской угроз. Еще в 2019 году во время своего первого президентского срока он говорил, что США могли бы купить Гренландию, которая является территорией в составе Дании и имеет права широкой автономии.