AZAL-a məxsus təyyarənin Aktau yaxınlığında qəzaya uğraması nəticəsində xəsarət alan və hadisədən 4 gün sonra ayılan Zaqatala rayonu, Danaçı kənd sakini Mahir Carayev xəstəxanadan evə buraxılıb.
Median.Az "Report"a istinadən xəbər verir ki, o, Bakıda müalicə aldığı xəstəxanadan çıxıb və Zaqatalaya qayıdıb.
M.Carayev qəza ilə bağlı bildirib ki, hadisədən sonra huşunu itirdiyindən baş verənləri dəqiq xatırlamır:
"Dekabrın 25-i Qroznıya uçmaq üçün bilet almışdım. Bakıda təyyarəyə mindik, bir saata eniş etməli idik. Təyyarə eniş etməyə çalışanda qəza baş verdi. Həmin vaxt biz nə baş verdiyini dəqiq bilmədik. Xeyli vaxtdan sonra təkrar eniş etməyə çalışsaq da, alınmadı. Sonra baş verənlər yadıma gəlmir. Bir də Qazaxıstandan Azərbaycana göndəriləndə özümə gəldim. Reanimasiyada olduğum vaxtlar yadımdadır".
Zaqatala sakini deyib ki, qəzadan sonra dövlət tərəfindən yüksək qayğı ilə əhatə olunub.
Qeyd edək ki, əvvəlcə M.Carayevin öldüyü güman edilirdi.
Xatırladaq ki, dekabrın 25-də "Azərbaycan Hava Yolları" aviaşirkətinin J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən "Embraer 190" təyyarəsi Aktau şəhərinin yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Hadisə nəticəsində 38 nəfər həlak olub, 29 nəfər isə yaralanıb.
İlkin məlumata görə, təyyarə Rusiyanın Qroznı üzərindəki hava məkanında baş verən fiziki və texniki xarici müdaxilə nəticəsində qəzaya uğrayıb.

Житель села Даначы Загатальского района Махир Джараев, пострадавший в результате крушения самолета Azerbaijan Airlines (AZAL) вблизи казахстанского Актау и пришедший в сознание через 4 дня после инцидента, выписан из больницы.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Report, мужчина проходил лечение в одном из бакинских медучреждений, он уже вернулся в родное село.
М.Джараев заявил, что точно не помнит произошедшее, так как потерял сознание после столкновения воздушного судна с землей.
"Я купил билет на рейс в Грозный на 25 декабря. Мы сели в самолет в Баку, полет должен был длиться около часа. Когда самолет шел на снижение, мы услышали громкий звук. В тот момент мы не смогли понять, что произошло. Спустя некоторое время пилот вновь попытался пойти на посадку, но это не удалось. Что произошло потом, не помню. Пришел в себя только тогда, когда меня отправляли из Казахстана в Азербайджан. Помню, как был в реанимации", - отметил он.
М.Джараев рассказал, что он, как и другие пострадавшие в результате крушения, был охвачен государственной заботой.
Напомним, что пассажирский самолет AZAL, выполнявший рейс Баку - Грозный, потерпел крушение 25 декабря вблизи города Актау. Из находившихся на борту 67 человек 38 погибли. По предварительным данным, самолет потерпел крушение в результате физического и технического внешнего вмешательства в российском воздушном пространстве.