"TikTok" İlon Maskın nəzarətinə keçə bilər: Rəhbərlik toplandı » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
"TikTok" İlon Maskın nəzarətinə keçə bilər: Rəhbərlik toplandı
Çin hökuməti "TikTok" sosial şəbəkəsinin ABŞ-dəki əməliyyatlarının milyarder və sahibkar İlon Mask tərəfindən idarə olunması variantını nəzərdən keçirir.
Bu barədə "Bloomberg" ÇXR mənbələrinə istinadən məlumat verib.
Materiala əsasən, Çin "TikTok"un ana şirkəti "ByteDance"a məxsus qalmasına üstünlük verir. Lakin yanvarın 10-da ABŞ-də keçirilən müzakirələr zamanı hakimlər belə bir nəticənin azehtimallı olduğunu bildiriblər.
Bu səbəbdən ÇXR məmurları ABŞ-nin seçilmiş Prezidenti Donald Trampın komandası ilə qarşılıqlı əlaqə metodları barədə müzakirələr aparırlar. Onların fəaliyyət planlarından birində Mask yer alır.
Mənbələrdən birinin sözlərinə görə, digər variant ABŞ-dəkı mövcud sosial şəbəkə istifadəçilərini qadağadan yan keçmək üçün oxşar, lakin başqa brendə aid tətbiqə köçürməkdir.скачать dle 11.3

В Китае задумались о продаже Илону Маску американских активов TikTok » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Китайские чиновники рассматривают вариант, предполагающий, что операциями соцсети TikTok в США будет управлять американский миллиардер и предприниматель Илон Маск.
Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на источники в КНР.
Согласно материалу, в Китае предпочитают, чтобы TikTok по-прежнему принадлежал материнской компании ByteDance. Однако во время прений в США 10 января судьи дали понять, что такой исход маловероятен. По этой причине чиновники КНР ведут дискуссии по поводу методов взаимодействия с командой следующего американского президента Дональда Трампа. В одном из планов их действий фигурирует Маск.
"Китайские чиновники еще не достигли твердого консенсуса о том, как действовать дальше, и их обсуждения пока носят предварительный характер", - отмечает Bloomberg.
По словам одного из источников, другой вариант - перевести своих существующих клиентов соцсети из США на похожее приложение, но другого бренда, чтобы обойти запрет.скачать dle 11.3