İlon Maska məxsus “X” sosial şəbəkəsi Braziliyada cərimə ödəyib və ölkədə fəaliyyətini bərpa etmək üçün icazə almaq niyyətindədir.
Median.Az bu barədə “Reuters”ə istinadən xəbər verir.
Agentliyin məlumatına görə, sentyabrın 26-da şirkət hakimiyyətin tələblərini yerinə yetirmək qərarına gəlib və məhkəmədən respublikada qoyulan qadağanın aradan qaldırılmasını istəyib. Bununla belə, Ali Məhkəmənin hakimi Alexandri Di Morais qərar verib ki, “X” əvvəlcə 5 milyon dollardan çox cərimə ödəməlidir.
ABŞ şirkətinin hüquqşünaslarının təqdim etdiyi sənədə görə, ümumilikdə 28,6 milyon real (5,24 milyon ABŞ dolları-red) məbləğində ödənişlər artıq edilib.
"X Brasil” istifadəçilərinin milli ərazidə sərbəst çıxışı üçün platformanın blokdan çıxarılmasını xahiş edir", - “Reuters” onların bəyanatının mətnindən sitat gətirir.

СМИ: Соцсеть X заплатила $5 млн штрафа в Бразилии ради возобновления работы » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
СМИ: Соцсеть X заплатила $5 млн штрафа в Бразилии ради возобновления работы
Принадлежащая Илону Маску соцсеть X заплатила штрафы в Бразилии и намерена добиться разрешения возобновить деятельность в стране.
По данным агентства, 26 сентября компания решила подчиниться требованиям властей и обратилась в суд с просьбой снять запрет на работу в республике. Однако судья Верховного суда Алешандри ди Морайс постановил, что сначала X должна выплатить более $5 млн штрафов.
Платежи на общую сумму 28,6 млн реалов ($5,24 млн долларов) уже произведены и "должным образом доказаны", отмечается в документе, поданном юристами американской компании.
"X Brasil просит разблокировать платформу для свободного доступа ее пользователей на национальной территории", - цитирует текст их заявления Reuters.скачать dle 11.3