BMT: Ukrayna sakinləri qışda 18 saata qədər işıqsız qala bilərlər » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
BMT: Ukrayna sakinləri qışda 18 saata qədər işıqsız qala bilərlər
Rusiyanın Ukraynanın enerji sisteminə endirdiyi zərbələr qarşıdakı qış aylarında ölkə sakinlərinin həyat şəraitinə təhlükə yaradır.
Bu barədə BMT-nin Ukraynada İnsan Hüquqlarının Monitorinqi Missiyasının hesabatında deyilir.
Ekspertlərin sözlərinə görə, bu qış ukraynalıların elektrik enerjisi təchizatında gündə 4 saatdan 18 saata qədər fasilələr ola bilər.
Hesabatda bildirilir ki, Kiyev sakinlərinin demək olar ki, 95%-i zirzəmilərin mərkəzləşdirilmiş istilik sistemlərindən istifadə edir, binanın yuxarı mərtəbələrinin istiliklə təmin edilməsi üçün elektrik nasosları lazımdır.
"Qəza ehtiyatı üzrə elektrik enerjisi təminatı olmasa, milyonlarla şəhər sakini istiliksiz qala bilər", - hesabatda vurğulanır.скачать dle 11.3

Российские авиаудары по энергосистеме Украины создают угрозу для условий жизни жителей страны в предстоящие зимние месяцы.
Об этом говорится в отчете Миссии ООН по мониторингу соблюдения прав человека в Украине (ММПЧУ).
По словам экспертов, этой зимой украинцам следует ожидать отключений электроэнергии продолжительностью от четырех до 18 часов в сутки.
ММПЧУ сообщила, что посетила семь электростанций, которые были повреждены или разрушены в результате атак, а также 28 населенных пунктов, пострадавших от ударов.
В отчете говорится, что почти 95% жителей Киева пользуются централизованными системами отопления подвалов, для подачи тепла на верхние этажи здания требуются электрические насосы.
"Без аварийного электроснабжения миллионы городских жителей могут остаться без тепла", - говорится в сообщении.