Alimlər neandertalların yoxa çıxmasının səbəbini müəyyən ediblər
Beynəlxalq alimlər qrupu neandertalların yoxa çıxmasına onların nəsillərinin tükənməsindən on minlərlə il əvvəl genetik müxtəlifliyin kritik şəkildə itirilməsinin səbəb olduğu hipotezini təsdiqləyib.
Araşdırma “Nature Communications” (NatCom) jurnalında dərc olunub.
Tədqiqatçılar neandertalların qalıqlarında daxili qulağın formasının təhlili kimi unikal bir metod tətbiq ediblər. Bəlli olub ki, təxminən 100 min il əvvəl populyasiyanın sayında kəskin azalma baş verib ki, bu da genetik müxtəlifliyin azalmasına səbəb olub.
“Daxili qulağın strukturu doğuşdan əvvəl formalaşır və demək olar ki, dəyişmir, buna görə də onun dəyişkənliyi genetik fərqlərin əla göstəricisidir”, – Binhemton Universitetindən antropoloq Rolf Kvam izah edib.
Alimlər Xorvatiyadakı Krpina neandertal dayanacağından (130 min il əvvəl) və Fransada, Belçikada və İsraildəki neandertalların sonrakı dayanacaqlarından (41-64 min il əvvəl) əldə edilən məlumatlara əsaslanıblar. Təhlil göstərib ki, bu dövrlər arasında genetik müxtəliflik əhəmiyyətli dərəcədə azalıb və bu, təxminən 40 min il əvvəl neandertalların yoxa çıxması ilə üst-üstə düşür.
“Biz ilk dəfə neandertalların nəsli kəsilməzdən əvvəl genetik müxtəlifliyin azaldığına dair bu qədər aydın sübut əldə etdik”, – tədqiqatın həmmüəllifi Alkala Universitetindən antropoloq Mersedes Konde-Valverde qeyd edib.
Maraqlıdır ki, Krpinadan tapılan qədim qalıqlar 430 min il yaşında olan nümunələrlə müqayisə edilə biləcək gözlənilməz dərəcədə yüksək müxtəliflik göstərib. Bu, erkən genetik böhran haqqında köhnə hipotezi təkzib edir və populyasiyanın əsas azalmasının nisbətən gec baş verdiyini göstərir.
Gələcəkdə alimlər bu metodu dünyanın digər nümunələrinə tətbiq etməyi planlaşdırırlar.скачать dle 11.3

Ученые раскрыли причину исчезновения неандертальцев
Исследователи использовали уникальный метод — анализ формы внутреннего уха в ископаемых останках неандертальцев. Оказалось, что примерно 100 тысяч лет назад произошло резкое сокращение численности популяции, что привело к уменьшению генетического разнообразия.
"Структура внутреннего уха формируется еще до рождения и практически не меняется, поэтому ее вариативность — отличный показатель генетических различий", — объяснил антрополог Рольф Квам из Университета Бингемтона.
Ученые опиралось на данные с хорватской стоянки неандертальцев Крапина (130 тысяч лет назад) и поздних стоянок неандертальцев во Франции, Бельгии и Израиле (41–64 тысячи лет назад). Анализ показал, что между этими периодами произошло значительное снижение генетического разнообразия, что совпадает с последующим исчезновением неандертальцев около 40 тысяч лет назад.
"Мы впервые получили столь наглядное доказательство сокращения генетического разнообразия перед вымиранием неандертальцев", — отметила соавтор работы, антрополог Мерседес Конде-Вальверде из Университета Алькала.
Интересно, что древние останки из Крапины показали неожиданно высокую степень разнообразия, сравнимую с образцами возрастом 430 тысяч лет. Это опровергает старую гипотезу о раннем генетическом кризисе, указывая на то, что ключевое сокращение популяции произошло сравнительно поздно.