Müşfiq Xanın oğlu Bakıda hosteldən TAPILIB: Yoxa çıxmasının ƏSL SƏBƏBİ BİLİNDİ
"Oğlum evdən gedəndə məktub yazıb qoymuşdu. Məktubunda deyirdi ki, dərslərdən yorulub, artıq onlar onu sıxır".
Bunu Oxu.Az-a açıqlamasında tanınmış naşir Müşfiq Xan deyib.
Ötən gün oğlunun evdən qaçmasının ardınca yaşanan hadisələrdən danışan naşir qeyd edib ki, hazırda oğlu 10-cu sinifdə oxuyur və I ixtisas qrupu üzrə ali məktəbə hazırlaşır:
"Bizim evdə təxminən dörd ay əvvəl yanğın olmuşdu, hələ də biz öz evimizdə yaşamırıq. Evdə təmir işləri gedir.
Dünən, uşağın itməsi ilə bağlı müraciətdən sonra, Daxili İşlər Nazirliyinin 16, 20 və 40-cı polis bölmələrində çalışan əməkdaşlar, təhlükəsiz şəhər kameralarını bir-bir izləyərək, onun hansı istiqamətdə getməsini müəyyənləşdirmək üçün əllərindən gələni etdilər", - deyə M.Xan bildirib.
M.Xan bildirib ki, oğlunu "İnqilab" deyilən ərazidə (H.Əliyev küçəsi) bir hosteldən tapıblar.
"Planlaşdırıb ki, gedib başlanğıc kimi bir dönərxanada filan işləyəcəyəm, sonra da bacardığım hansı işlər olarsa, işləyərəm. Özü pul qazanmağa həvəsli uşaqdır. Sadəcə, yaşı az olduğu üçün, mən işləməyə icazə vermirəm ki, indi sənin vəzifən dərs oxumaqdır".
Niyə məhz o hostelə getməsi məsələsinə gəlincə isə naşir qeyd edib ki, oğlu əslində başqa hostelə getməli imiş, amma şəhəri yaxşı tanımadığı üçün və hadisədən bir gün əvvəl smartfonu onun əlindən aldığı üçün həmin ünvanı tapa bilməyib:
"Mən bir gün əvvəl smartfonu ondan götürüb yerinə adi, sadə telefon vermişdim. Gedəndə o telefonu götürməyib, şəhəri də yaxşı tanımır deyə başqa bir hostelə gedib. Həmin hosteldə də əsasən tələbə-gənclər, işləyənlər, təhsil alanlar qalır. Evdən anasından 200 manat civarında pul da götürüb və düşünüb ki, günə 10 ya 15 manat ödəyib qalacaq orada. Şəxsiyyət vəsiqəsini belə götürməmişdi", - deyə naşir bildirib.
"Yeniyetmə olduğunu gördükləri halda niyə hosteldə heç kim ailəsinə xəbər verməyib" sualına gəlincə, naşir bildirib ki, buna cəhd ediblər, amma oğlu razı olmayıb:
"Hosteldə məcbur ediblər ki, valideynlərinin nömrəsini ver, zəng edib xəbər verək. Etiraz edib, verməyib nömrəni.
Daha sonra isə həmin hosteli icarəyə götürən şəxs sosial şəbəkədə paylaşımları və şəklini görüb, nömrələrimi görüb mənə zəng edib. Həmin vaxt mən polis idarəsində idim. 16-cı polis bölməsindən böyük monitorlu izləmə yerinə getmişdik.
Zəng edən adam bir az ehtiyatlı danışırdı, istəyirdi bilsin ki, evdə hər hansı narazılıq olubmu, olmayıbmı. Yəqin fikirləşib ki, bəlkə evdə incidiblər deyə uşaq evdən qaçıb. Onu əmin etdim ki, evlə bağlı heç bir problemi yoxdur və ola da bilməz. Sonra telefonu polis əməkdaşı götürüb həmin adamla danışdı, adam dedi ki, narahat olmayın, uşaq yatıb, rahat yerdədir. Sabah gəlib götürərsiniz. Sabaha saxlamaq olmazdı təbii ki. Biz getdik həmin yerə və təxminən gecə saat ikidə uşağı götürdük, gətirdik evə."
Naşir açıqlamasında onu da vurğuladı ki, hazırda oğlunun vəziyyəti yaxşıdır:
"Deyir özüm məqsədli şəkildə çıxmışdım. Hətta TŞ kameralarına düşməsin deyə, həmişə başıaçıq gəzən uşaq başına yun papaq, onun da üstündən gödəkcənin papağını qoyub ki, kameralarda görünməsin".
Sonda Müşfiq Xan ötən gün yaşadığı hadisədə ona dəstək olan hər kəsə təşəkkür etməyi də unutmadı:
"Mən dünən bizim problemi işıqlandıran bütün mətbuat nümayəndələrinə, sosial şəbəkə istifadəçilərinə və uşağın tapılması üçün əlindən gələni edən polis əməkdaşlarına təşəkkür etmək istəyirəm. Çünki onlar olmasa idi, uşağı tapmaq o qədər də asan olmayacaqdı", - deyə M.Xan vurğulayıb.скачать dle 11.3

Сына издателя Мушфига Хана нашли в хостеле: как и почему исчез подросток?
Известный азербайджанский издатель Мушфиг Хан в беседе с Oxu.Az рассказал подробности, связанные с недавним исчезновением его сына, Физули Фарзиева.
По его словам, перед уходом из дома мальчик написал письмо, в котором говорится о том, что он устал от занятий. В настоящее время Физули учится в 10-м классе и готовится к поступлению в вуз на специальность первой группы (технической).
"Вчера, после обращения о пропаже ребенка, сотрудники 16-го, 20-го и 40-го отделений полиции МВД сделали все возможное, отследив по камерам видеонаблюдения в городе, в каком направлении он передвигался", - рассказал Мушфиг Хан.
По словам издателя, его сына нашли в хостеле на территории Инглаба (ныне улица Гасана Алиева).
"Он планировал начать зарабатывать деньги в какой-нибудь донерной, а затем взяться за любую работу, на которую был бы способен. Сам по себе он трудоспособный мальчик, у него есть стремление зарабатывать. Просто потому, что он еще мал, я не разрешал ему работать, так как сейчас его задача - выучиться", - рассказал он.
Как выяснилось, на самом деле мальчик хотел остановиться не в том хостеле, в котором его нашли. Недостаточно хорошее знание города и отсутствие смартфона (за день до инцидента отец забрал его у мальчика) привели его к другому адресу.
"Накануне я взял у него смартфон и вместо этого дал простой, кнопочный телефон. Уходя, он не забрал с собой телефон, и ему пришлось пойти в другой хостел, так как плохо знал город. В этом общежитии проживает в основном молодежь - студенты, приезжающие на подработки люди. Дома он взял у матери около 200 манатов, намереваясь первое время платить с них по 10 или 15 манатов в день за проживание. Он даже не взял с собой удостоверение личности", - поделился издатель.
Почему же никто в хостеле не сообщил семье, если заметили, что пришел подросток? Как отметил Мушфиг Хан, такие попытки были, но мальчик попросил в общежитии никому не рассказать о нем и отказался давать номера телефонов своих родителей.
"Потом один из тех, кто снимает помещение в хостеле, увидел в социальных сетях репосты и фотографии, увидел мои контакты и позвонил мне. В то время я был в полицейском участке, мы отследили это место.
Звонивший сначала говорил осторожно, хотел узнать, все ли в порядке у нас дома. Он, наверное, подумал, что ребенок сбежал, потому что ему было некомфортно и в семье его обижали. Я заверил этого человека, что у нас нет и не может быть никаких проблем. Затем я передал трубку полицейскому, мужчина сказал, чтобы мы не волновались, с ребенком все в порядке и мы можем забрать его завтра. Естественно, я не стал откладывать это дело, и примерно в два часа ночи сына привезли домой", - сказал Мушфиг Хан.
Издатель также отметил, что с подростком сейчас все хорошо: "Он сам признался, что ушел из дома целенаправленно. Он, который всегда ходил с непокрытой головой, даже надевал на голову шерстяную шапку и капюшон, чтобы его не узнали на камерах видеонаблюдения".
В завершение Мушфиг Хан не забыл поблагодарить всех, кто поддержал его и помогал ему отыскать сына: "Хочу поблагодарить всех представителей прессы, которые вчера освещали нашу проблему, пользователей социальных сетей и сотрудников полиции, которые сделали все возможное, чтобы найти ребенка", - заключил Хан.скачать dle 11.3