ABŞ Ukraynanın enerji sisteminin bərpası üçün maliyyə yardımını dayandırıb
“Anadolu” agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Dövlət Departamenti yanında fəaliyyət göstərən ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyindəki (USAID) mənbələr bildirib.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, Dövlət Departamenti Rusiyanın zərbələrindən sonra Ukraynanın enerji sisteminin işini bərpa etmək üçün yüz milyonlarla dollar vəsaitin ayrıldığı USAID proqramını dayandırıb.
“Bu, administrasiyanın atəşkəslə bağlı danışıqlar aparmaq qabiliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə sarsıdır və Rusiyaya açıq siqnal göndərir ki, Ukrayna və ya əvvəlki sərmayələrimizin aqibəti bizi maraqlandırmır”, - mənbələr deyib.
Onlar qeyd ediblər ki, Rusiya Ukraynada həm hərbi, həm də iqtisadi müharibə aparır.
“USAID-in Ukraynadan çıxması Ukraynanın enerji sistemini qışın şaxtasında Rusiyanın raket hücumlarına qarşı həssas edəcək”, - mənbələr bildiriblər.скачать dle 11.3

США приостановили фимнпомощь на восстановление энергосистемы Украины
Как сообщает Median.Az со ссылкой на агентство "Анадолу", об этом сообщили источники в Агентстве по международному развитию (USAID) при Госдепартаменте США.
По словам источников, Госдеп США остановил программу Агентства по международному развитию (USAID), в рамках которой сотни миллионов долларов выделялись на возобновление работы энергосистемы Украины после российских обстрелов.
"Это существенно подрывает способность администрации вести переговоры о прекращении огня и подает четкий сигнал РФ о том, что нас не волнует, что происходит с Украиной или нашими предыдущими инвестициями", — сказали источники.
Они отметили, что Россия ведет в Украине как военную, так и экономическую войну.
"Уход USAID из Украины сделает энергосистему страны уязвимой для атак российских ракет в разгар зимы, - считают источники.