USAID-in Azərbaycandakı fəaliyyəti DAYANDIRILDI? - VİDEO
Artıq ABŞ də Amerika Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) qanunsuz əməlləri ilə bağlı açıq mətnlə çıxış etməyə başlayıb.
Ən azından ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun son açıqlamasına əsasən, belə qənaətə gəlmək mümkündür. M.Rubio USAID-in fəaliyyətindən narahat olduqlarını, onların müstəqil şəkildə fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatı olmadıqlarını vurğulayıb.
Dövlət katibi sözügedən təşkilatın xalqın vergiləri hesabına əldə etdikləri gəlirlə kimləri maliyyələşdirdiklərini, nə qədər vəsait ayırdıqlarını, podratçılarının kim olduğunu gizlətdiklərini bildirib.
Qeyd edək ki, bir müddət öncə Azərbaycan USAID-in ölkədə fəaliyyət göstərməsi üçün hüquqi əsası olmadığı və fəaliyyətini dayandırması barədə bildirişi ABŞ tərəfinə rəsmən göndərib.
Baku TV USAID-in Azərbaycandakı fəaliyyətini dayandırıb-dayandırmamasını öyrənmək üçün təşkilatın ofisində olub.

Деятельность USAID в Азербайджане приостановлена? - ВИДЕО
Теперь и в Соединенных Штатах Америки начали открыто говорить о незаконных действиях своего Агентства по международному развитию (USAID).
По крайней мере, такой вывод можно сделать из недавнего заявления госсекретаря США Марко Рубио, который выразил обеспокоенность деятельностью USAID. Глава Госдепартамента отметил, что организация скрывает программы, которые она финансировала за счет американских налогоплательщиков, не раскрывает, сколько средств ей выделяли, не называет тех, кто был ее подрядчиками.
Отметим, что некоторое время назад Азербайджан официально направил американской стороне уведомление об отсутствии правовых оснований для деятельности USAID в нашей стране и о прекращении деятельности агентства.
Baku TV посетил офис организации, чтобы выяснить, приостановил ли USAID свою деятельность в Азербайджане. Отмечается, что уже месяц никто из сотрудников агентства в офисе не появляется.