Pavel Durov Moskva ilə əlaqələrdən imtina edib? » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Fransa hakimiyyəti Rusiya tərəfinə bildirib ki, bir neçə il əvvəl Fransa vətəndaşlığı alan "Telegram"ın qurucusu Pavel Durov Moskva ilə əlaqələrə maraq göstərməyib.
Bunu Rusiyanın Fransadakı səfiri Aleksey Meşkov "Rossiya-24" telekanalına müsahibəsində bildirib.
"Fransızlar Durov məsələsinə Fransa dövlətinin öz vətəndaşı ilə münasibətləri kimi yanaşırlar. Buna görə də, müvafiq materialların təqdim edilməsi ilə bağlı dəfələrlə müraciət etməyimizə baxmayaraq, rədd cavabı almışıq. Eyni zamanda, Durovun bizimlə əlaqələrə maraq göstərmədiyi deyildi", - deyə diplomat bildirib.
Xatırladaq ki, avqustun 24-də Durov Le Burje hava limanında saxlanılmışdı. Rusiya XİN-in rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova bildirmişdi ki, Parisdəki Rusiya diplomatları Durovun saxlanılması ilə bağlı vəziyyətdə bütün lazımi addımları atıblar.скачать dle 11.3

Павел Дуров отказался от контактов с Москвой? » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Французские власти сообщили российской стороне, что сооснователь Telegram Павел Дуров, получивший несколько лет назад французское гражданство, не проявил интереса к контактам с Москвой.
Об этом заявил посол РФ во Франции Алексей Мешков в эфире телеканала "Россия-24".
"Французы подходят к теме Дурова как к взаимоотношениям французского государства с ее гражданином. Поэтому, несмотря на наши неоднократные обращения с требованием предоставить соответствующие материалы, в этом нам было отказано. И параллельно было сказано, что интереса к контактам с нами Дуров не проявляет", - сказал дипломат.
Напомним, что 24 августа Дуров был задержан в аэропорту Ле-Бурже. Как заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, российские дипломаты в Париже делали все необходимое в ситуации с задержанием Дурова. Она отметила, что консульский доступ был запрошен.скачать dle 11.3