İş yoldaşları ilə birlikdə əməliyyat zamanı doğum gününü qeyd edən "German Hospital"ın cərrah mama-ginekoloqu Ləman Əliyeva işdən çıxarılıb, baş tibb bacısı vəzifəsindən azad edilib.
Bununla bağlı "German Hospital"ın direktor müavini Səftər Əliyev oxu.az-a beş nəfərdən ibarət komissiyanın apardığı araşdırmanın nəticəsini açıqlayarkən deyib.
O bildirib ki, həkim Ləman Əliyeva əməliyyatxanadan cavabdeh şəxs kimi səhvə yol verib:
"Ləman Əliyeva həkim kimi bizə heç zaman problem yaratmayıb. Nə də xəstələri ilə heç bir problemi olmayıb. Məlum məsələ elə bir hadisədir ki, həkimin burada səhvi var. Həkimin səhvi ondan ibarətdir ki, əməliyyatxanadakı əsas işi aparan, cavabdehlik daşıyan şəxs həkimdir.
Böyük tibb bacısı, həmçinin digər tibb bacıları da əməliyyat blokunun tibb bacıları olmalarına baxmayaraq, həkim onları dərhal kənarlaşdırmalı, əməliyyatxananı tərk etmələrini söyləməli idi. O bunu etməyib. Bundan savayı, öz rəsmi səhifəsində paylaşıb. Paylaşılmasa da, bütün bunlar cəzasız qalmayacaqdı.
İctimaiyyət də paylaşıma öz fikrini bildirib. Rəyləri oxuyuram, deyirlər ki, həkimin günahı yoxdur. Amma həkimin günahı var. Biz həkimlə iş birliyimizi sonlandırmaq qərarına gəldik. Onun ərizəsi alınıb və işdən azad edilib. Həkim bizim klinikada çalışmır və çalışmayacaq".
Direktor müavini digər işçilər barəsində yekun nəticəni də bölüşüb:
"Digər işçilərdən böyük əməliyyat tibb bacısı vəzifəsindən azad edilib. Faktiki olaraq, əməliyyat blokuna, əməliyyatxanadakı tibb bacılarına cavabdehliyi o daşıyır. Kiçik əməliyyat tibb bacılarının rəsmi qaydada izahatları alındı, töhmət verildi. Həmçinin, Səhiyyə Nazirliyi Analitik Ekspertiza Mərkəzi (AEM) dərhal plandankənar yoxlama başlatmışdı. Onlar buraya gəldilər, dörd nəfər barəsində protokol tərtib olundu, 500 manat məbləğində cərimə edildilər.
Paralel olaraq, digər klinikamızın üç əməkdaşı, hansı ki, əməliyyatxanada olmayıb, videoda da yoxdur, sadəcə, bu işlərə nəzarət etməli idilər deyə onlara şifahi xəbərdarlıq olundu.
Hadisədən iki gün sonra rəhbər şəxs olaraq məni və həkim Ləman Əliyevanı Səhiyyə Nazirliyinə çağırdılar. Bu məsələyə çox ciddi yanaşırlar. Biz səhvimizi anlayırıq. Ona görə də onlar da bütün iradlarını bildirib, qanunvericiliyin gücünü göstərdilər. Araşdırma Səhiyyə Nazirliyində aparılır. Onlar nə qərar versələr, bununla razılaşmaqdan başqa bir yolumuz yoxdur".
Xatırladaq ki, yanvarın 8-də mama-ginekoloq Ləman Əliyeva əməliyyat zamanı iş yoldaşları tərəfindən "sürpriz"lə qarşılaşıb. Belə ki, o, əməliyyatda olarkən hospitalın digər işçiləri əməliyyat otağına əlcəksiz daxil olaraq həkimi doğum günü münasibətilə təbrik ediblər. L.Əliyeva təbriki qəbul edib, şamı üfürüb. Həm həkim, həm də həmkarları gigiyena qaydalarına məhəl qoymayaraq, xəstənin həyatını təhlükəyə atıblar.
Bundan sonra faktla əlaqədar Səhiyyə Nazirliyi Analitik Ekspertiza Mərkəzi (AEM) tərəfindən yoxlamalara başlanılıb. Yanvarın 9-da "German Hospital" adlı özəl tibb müəssisəsində plandankənar yoxlama keçirilib. Məsələ araşdırılıb, dörd nəfər ümumilikdə 2 000 manat cərimələnib.

Хирург-гинеколог German Hospital Ляман Алиева, которая отпраздновала свой день рождения прямо во время хирургической операции вместе с коллегами уволена, а старшая медсестра освобождена от должности.
Заместитель директора вышеупомянутого медучреждения Сафтар Алиев сообщил oxu.az результаты расследования, проведенного комиссией из пяти человек.
По его словам, доктор Л.Алиева как ответственное лицо в операционной допустила серьезную ошибку.
"Ляман Алиева как врач никогда не создавала нам проблем и не имела конфликтов с пациентами. Но в данном случае ее вина очевидна. Будучи главным ответственным лицом в операционной, она должна была немедленно удалить оттуда всех посторонних, но не сделала этого", - заявил Сафтар Алиев. Более того, видео с празднования было опубликовано в соцсетях самой Алиевой, что вызвало большой резонанс.
"Даже если бы это не было опубликовано, данный инцидент не остался бы безнаказанным. Общественность также высказала свое мнение относительно публикации. Читаю комментарии, многие пишут, что хирург не виновата. Однако вина врача тут присутствует", - добавил он.
Руководство клиники приняло решение прекратить сотрудничество с доктором Алиевой, ее заявление об увольнении уже получено.
"Старшая операционная медсестра также освобождена от должности. Фактически она несет ответственность за операционный блок и медсестер в операционной. Младшие медсестры получили выговоры.
Кроме того, Центр аналитической экспертизы (ЦАЭ) Министерства здравоохранения провел внеплановую проверку по данному факту. В результате ЦАЭ оштрафовал четырех сотрудников на 500 манатов каждого.
При этом трем сотрудникам другой нашей клиники, которых не было в операционной, и их нет на видео, но они должны были контролировать эту работу, было сделано устное предупреждение.
Через два дня после инцидента меня, как руководящее лицо, и врача Ляман Алиеву вызвали в Минздрав. Ведомство очень серьезно относится к этому вопросу. Мы осознаем свою ошибку. Нам указали на все нарушения и продемонстрировали силу закона. Расследование продолжается, и мы обязаны согласиться с любым решением Минздрава", - подытожил он.
Напомним, 8 января Л.Алиева сделала пост в социальной сети, сообщив, что коллеги сделали ей сюрприз. Сотрудники больницы вошли в операционную во время хирургического вмешательства без перчаток и поздравили врача с днем рождения, пренебрегая элементарными санитарными нормами. Л.Алиева приняла поздравление и задула свечку. После распространения соответствующей информации медик удалила свой пост.
После этого Центр аналитической экспертизы (ЦАЭ) Министерства здравоохранения начал проверку по данному факту. 9 января была проведена внеплановая проверка в частном медучреждении German Hospital. Четверо сотрудников клиники были оштрафованы на общую сумму 2 000 манатов.