İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidməti Xətai rayonu, Əhmədli qəsəbəsi, Şahin Səmədov küçəsində su borusunun partlaması nəticəsində fərdi yaşayış evində yaranmış təhlükə ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirib.
Bununla bağlı İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətinin nümayəndəsi Ceyhun Musaoğlu öz sosial şəbəkə hesabında açıqlama yayıb.
Onun sözlərinə görə, Xətai rayonu, Əhmədli qəsəbəsi, 4-cü Buta küçəsində İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidməti Bakı Sukanal İdarəsinin istismarında olan 7 metr dərinlikdəki diametri 1200 və 700 mm-lik boruların, o cümlədən ölçüsü 2 kvadratmetr olan dəmir beton konstruksiyadan ibarət qutu tipli kollektorun üzərində tikinti norma və qaydalarının tələbləri pozulmaqla fərdi yaşayış evi tikilib:
"Ağır konstruksiyadan ibarət 2 mərtəbəli tikilinin inşası kollektorun boru və qurğularına texniki qulluğu qeyri-mümkün edir. Bununla yanaşı, tikilinin səbəb olduğu ağır yüklənmə kollektorun sıradan çıxmasına və qəzalı vəziyyətin yaranmasına yol açıb".
O bildirib ki, hadisə oktyabrın 12-də baş verib:
"Məlumat daxil olduqdan sonra qəza-bərpa dəstələri dərhal əraziyə cəlb edilib, fasiləsiz iş rejimində qəzanın-bərpa işlərinin icrasına başlanılıb. Ərazi münasib yer olmadığına görə xətlərin tapılıb üzə çıxarılması və təmirə başlanılması işi uzanır. Bu müddətdə fərdi yaşayış evi də təhlükəli vəziyyətə düşüb, hər an uça bilər.
İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidməti bu ərazidə belə hadisələrin baş verə biləcəyi ilə bağlı dəfələrlə həm tikili sahiblərini, həm də müvafiq qurumları məlumatlandırıb, səlahiyyəti çərçivəsində digər tədbirlər görüb.
Kollektorların üzərində yerləşən tikililərin inşasına 1998-ci ildə razılıq verilib. Qeyd edilən dövrdə kanalizasiya təsərrüfatı, kollektor sistemi müvafiq icra hakimiyyətinin balansında və istismarında olub.
2004-cü ildə "Azərsu" ASC yaradılarkən kanalizasiya təsərrüfatı mövcud problemli vəziyyətdə idarə olunması üçün qurumun balansına verilib.
İstismar prosesində texniki baxış keçirilərkən su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin texniki qurğularının ətrafında, həmçinin su kəmərləri və kanalizasiya sistemlərinə aid olan magistralların, boru kəmərləri və digər texniki qurğuların mühafizə zonalarında pozulma halları müəyyənləşdirilib.
Xətai rayonu ərazisində kollektorların, magistral xətlərin üzərində yüzə yaxın ev tikilib. "Azərsu" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin çevrilmə formasında yenidən təşkil olunan İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidməti ərazidəki acınacaqlı vəziyyət barədə müvafiq qurumları məlumatlandırıb.
Qısa araşdırmadan o da məlum olub ki, sakinlərin təqdim etdiyi torpaq sahəsi, sənədlər icra hakimiyyəti tərəfindən verilib və sənədləşdirilib. Belə qənaətə gəlmək olar ki, müvafiq icra hakimiyyəti orqanları ötən dövrlərdə magistral su və kanalizasiya xətlərinin üzərində evlərin tikintisinə icazə verib".

Прорыв трубы в бакинском поселке: дом под угрозой обрушения » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Прорыв трубы в бакинском поселке: дом под угрозой обрушения
Объединенная служба водоснабжения крупных городов Азербайджана прокомментировала ситуацию с угрозой обрушения частного дома в поселке Ахмедлы Хатаинского района Баку, возникшей в результате прорыва водопроводной трубы на улице Шахина Самедова.
Пресс-секретарь структуры Джейхун Мусаоглу разместил заявление в своем аккаунте в социальной сети.
По его словам, на улице Четвертая бута в вышеупомянутом поселке частный жилой дом был построен с нарушением строительных норм и правил над трубами диаметром 1 200 и 700 мм и коробчатым коллектором размером 2 кв.м из железобетонной конструкции, которые находятся на глубине 7 м и эксплуатируются Бакинским управлением водоканала.
"Строительство двухэтажного здания из тяжелых конструкций делает невозможным техническое обслуживание труб и сооружений коллектора. Кроме того, тяжелая нагрузка, вызванная постройкой, привела к выходу коллектора из строя и возникновению аварийной ситуации", - отметил он.
Мусаоглу сообщил, что инцидент произошел 12 октября:
"После получения информации аварийно-восстановительные бригады немедленно были направлены на место происшествия и начали работы в непрерывном режиме. Процесс обнаружения и ремонта линий затягивается из-за неподходящего места работы. За это время частный жилой дом также оказался в опасном положении и может рухнуть в любой момент.
Объединенная служба водоснабжения крупных городов неоднократно информировала как владельцев строений, так и соответствующие структуры о возможности возникновения подобных инцидентов в этом районе и принимала другие меры в рамках своих полномочий.
Разрешение на строительство зданий над коллекторами было выдано в 1998 году. В указанный период канализационное хозяйство и система коллекторов находились на балансе и в эксплуатации соответствующей Исполнительной власти (ИВ).
При создании ОАО "Азерсу" в 2004 году канализационное хозяйство было передано на баланс организации в существующем проблемном состоянии.
В ходе технического осмотра в процессе эксплуатации были выявлены случаи нарушений вокруг технических сооружений систем водоснабжения и канализации, а также в охранных зонах магистралей, трубопроводов и других технических сооружений, относящихся к системам водоснабжения и канализации.
На территории Хатаинского района над коллекторами и магистральными линиями построено около 100 домов. Объединенная служба водоснабжения крупных городов, реорганизованная в форме преобразования ОАО "Азерсу", проинформировала соответствующие структуры о плачевной ситуации на территории.
Краткое расследование также показало, что земельный участок и документы, предоставленные жителями, выданы и оформлены ИВ. Можно сделать вывод, что соответствующие органы ИВ в предыдущие периоды разрешали строительство домов над магистральными водопроводными и канализационными линиями".скачать dle 11.3