SOCAR azad edilmiş ərazilərdə qaz təchizatı ilə bağlı görülmüş işləri açıqlayıb » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
SOCAR azad edilmiş ərazilərdə qaz təchizatı ilə bağlı görülmüş işləri açıqlayıb
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) "Azəriqaz" İstehsalat Birliyi 2023-cü ildə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə 24 yaşayış məntəqəsində qaz kəmərlərinin tikintisi işlərini aparıb.
Bu barədə SOCAR-ın 2023-cü ildəki fəaliyyəti ilə bağlı illik hesabatında bildirilir.
Sənədə əsasən, "Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair l Dövlət Proqramı"nın icrası ilə bağlı ötən il "Azəriqaz" Ağdərə, Ağdam, Füzuli, Xocavənd, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Laçın rayonları ərazisində 24 yaşayış məntəqəsinin hüdudlarına qədər daşıyıcı qaz kəmərlərinin tikintisini həyata keçirilib.
Bundan 23 yaşayış məntəqəsinin daşıyıcı qaz kəmərlərinin tikintisi işləri tamamlanıb. Hazırda Füzuli və Laçın şəhərləri, Ağdərə rayonunun Talış kəndi, Laçın rayonunun Zabux kəndi təbii qazla təmin olunur.скачать dle 11.3

SOCAR обнародовала результаты работ по газоснабжению освобожденных территорий » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
SOCAR обнародовала результаты работ по газоснабжению освобожденных территорий
В 2023 году производственное объединение "Азеригаз" Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) осуществило строительство газопроводов в 24 населенных пункта на освобожденных территориях.
Об этом говорится в годовом отчете о деятельности SOCAR за 2023 год.
Согласно документу, газопроводы построены в рамках реализации I Государственной программы по "Великому возвращению". Населенные пункты расположены на территории Агдеринского, Агдамского, Физулинского, Ходжавендского, Джебраильского, Зангиланского, Губадлинского и Лачынского районов.
В настоящее время природным газом обеспечены города Физули и Лачын, село Талыш Агдеринского района и село Забух Лачынского района.скачать dle 11.3