Benzin gömrük rüsumundan azad edildi
Nazirlər Kabineti “Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri”ndə dəyişiklik edib.
Baş nazir Novruz Məmmədovun imzaladığı müvafiq qərara əsasən, Azərbaycana idxal edilən 92 və ya daha çox, həmçinin, 95-dən az oktan ədədi ilə avtomobil benzini növləri üçün gömrük rüsumu 15-dən 0 faizə endirilib.
Bu qərar 2019-cu il sentyabrın 1-dən tətbiq olunur və 90 gün müddətində qüvvədədir.
Bundan başqa, "Azərbaycan Respublikasının ərazisinə gətirilən aksizli malların aksiz dərəcələri"ndə də dəyişiklik edilib.
Dəyişikliyə əsasən, 90 gün müddətində tərkibində qurğuşunun miqdarı 0,013 q/l-dən çox olmayan, 95-dən az oktan ədədi ilə və tərkibində qurğuşunun miqdarı 0,013 q/l-dən çox, 95-dən az oktan ədədi ilə mühərrik benzinləri (aviasiya benzinləri istisna olmaqla) üçün aksiz dərəcəsi 1 tona görə 200 manatdan 1 manata endirilib.

Импорт бензина временно освобожден от таможенных пошлин
Таможенная пошлина на импорт в Азербайджан автомобильного бензина с октановым числом 92 и выше, в том числе менее 95, снижена с 15% до 0%.
Как передает Oxu.Az, согласно решению, подписанному премьер-министром Новрузом Мамедовым, Кабинет министров внес изменения в "Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Азербайджанской Республики, ставки импортных таможенных пошлин и ставки экспортных таможенных пошлин".
Это решение вступает в силу 1 сентября 2019 года и будет действовать в течение 90 дней.
Кроме того, были внесены изменения в "Ставки акцизов ввозимых на территорию Азербайджанской Республики акцизных товаров".
Согласно изменениям, ставка акцизного налога на одну тонну бензина с октановым числом менее 95 и содержанием свинца не более 0,013 г/л, бензина с октановым числом менее 95 и содержанием свинца более 0,013 г/л (за исключением авиационного бензина), снижена с 200 манатов до одного маната. Решение будет действовать в течение 90 дней.